přeskoč menu

Motorka a výbava

BMW 1100 Gs sem zakoupil v roce 2000.Byl krásny, černý a připadal my velký.Bylo třeba ale udělat pár velkých uprav na ní.A sice ihned jsem v Autecu objednal TOURATECH-ovou soupravu pro PARIS DAKAR. To obsahovalo: kulaté dvojisvětlá, maska od KTM, padací rámy, vyztuž u kormidla, vyztuž u stoupaček, 45 litrová nadrž, zvednutá řidítka, chrániče rukojeti atd. Zezadu jsem na každou stranu namontoval 2x45 litrový Hlinkovy kufr, vyztužil všechny rámy, před přední světla namontoval držák pro stán, karimatku, a různé drobností, takže nesvitím, a v nocí stejně nejezdím.Pod nadrž jsme namontovaly kompresor na nafukovaní gum. Také jsem si občas nafouknul gumu pomocí motoru, a sice tak, že odmontují svíčku, našroubuji tam hadicí z nástavcem, zapnu motor, a do gumy jde vzduch.Motorka jasně, funguje jen na jeden píst. Krom toho jsem vybaven z sifonovýma bombičkami, kde je stlačeno 8 atmospher vzduchu, k tomu hadice z nástavcem na pneu, a můžu tu bombičku používat i vícekrát. Bombičky mam upevnění různě po rámech motorky, a stejně tak i montpáky.Cely rám motorky mam vyztužen jak pod sedadlem, tak vzadu, kde je největší zátěž.Jako TOP CASE my firmy GRAVE vyrobila 118 litrů kufr, do kterého se my vejde víc než potřebuji, proto tam vozím i takové věci,jako je rybářsky prut, gril , stativ na foto, židličky apd.Pod tím kufrem mám namontovanou ližinu, kterou jsem nezbytně potřeboval v Sahaře, kde byl měkký písek.Na nádrži mívám připevnění tankruksak, a po stranách nádrže je 10 l kanystr na benzin, a na straně druhé 10 l kanystr na vodu, kde oboje je nutné pří průjezdu africké a mongolské a australské pouště, obvzvlašť, když člověk přespává a vaří v bušy.

Na obouch kanystrech mám zavěšenou pneumatiku zadní a přední. Obvykle tam vezu gumy-drapáky.Motor je sériové výroby, a nemá žádné úpravy a čipy pro snížení oktan. Do srpna 04 jsem najel 118.000 km, a zatím mě prasklo v Thajsku lanko na tachometr, a v Mauretánií zádní ložisko, a to mou vinu, protože se my přes gumovou planžetu dostal prach, a tím pádem se ložisko zadřelo. Jo a zadní žárovka.

Seznam věcí, které si obvykle beru sebou:

 1. Doklady
 2. Věcí na sebe
 3. Boty
 4. Komunikace
 5. Jídlo
 6. Nářadí
 7. Foto výbava
 8. Hygiena
 9. Leky
 10. Camp výbava
 11. Moto výbava
 12. Moto hadry
 13. Dárky
 14. Mapy a knihy
 15. Náhradní díly

1.Doklady:

mezinárodní řidičák,techníčák,pas+visa,carnet de passage,zelena karta,šeky+peníze,kredity,očkovací průkaz,fotky,pojištění,peněženka,vše ofoceno-vše to v vodotěsnící tašce, a ofocení doklady, kredity a peníze různě poschovaní v motorce,kufrech, rámech atd

2.Věci na sebe:

klobouček proti slunci,černí rolák,svetr,4xponožky,3xtričko,2xkalhoty z zipem-kraťasy),3x slipy,plavky,ručník,vesta

3.Boty:

sandále-treking , boty

4.Komunikace:

telefon, nabijáčky, GPS, walkman

5.Jídlo:

zaleží kam jedu, ale vždy nějaké vietnamské polévky,jinak se stravuju "na ulicí v daném státě.

6.Nářadí:

montpáky,klíče na šrouby,imbusy,šrouby,kladivo,bombičky,tlakoměr,kleště,svorka na sundaní pneu

7.Foto výbava:

fotoaparát,kamera,nabíjačky, baterky, dalekohled

8.Hygiena:

mýdlo,zubní kartáč,šampon,prášek na praní,houbička+2dcl jaru,pudr na plíseň,zubní pasta,toal.papír,želetky na holení.

9.Léky:

minerálu, vitaminy,obvazy,leky na průjem, leky na dezinfekci vody,septonex,proti štípancům hmyzu,kondomy,aspirin,Paralen, ospen,hanzaplast,jehly a stříkačky- vše to v vodotěsnicí tašce

10.Camping výbava:

stan, spacák,karimatka-samonafukovací,ešus,benzinový vařič,baterka,zásuvky do elektriky(dle kontinentu),baterka na čelo,nuž,moskitiera,termoska,šňůra na prádlo,zámek na stan,lžíce,2x židličky(camp výbavu mam obvykle v nepromokavé tašce BMW,a vozím ji před přednímy světly

11,12.Moto vybyva-hadry:

všechny nahradní kliče 3x, ruzné poschovaní v kufrech, a jeden od kufru připevnení na ramu motorky(schovaní),aby otevřel kufr z náhradníma klíčama, když všechno ztratím!! , kukla, helma, na krk,Ledvinovy pas, kožené boty vysoké-jezdecké,aby my zabrali co nejméně místa když je srolují),rukavice,goretex kalhoty a bunda, ochrana na lokty a kolena(když je zima),lékárnička,sprej na gumy,zámky na motorku,ledvinky kolem pasu, v kterých mam doklady,pas,peníze, a nosím to mezi přirození, takže se můžu volně pohybovat kdekoliv,a potenciálně lumpy nenapadne, co tám (kromě jiného)nosím.Dešťová kombinéza, gumové rukavice, gumové návleky na boty.spréj na gumy, nepromokavá taška, v který mam vamp výbavu a vozím ji před světlý.

13.Dárky:

cigarety, pohlednice,zapalovače, vizitky, tůžky, litr slivovice(vždy kupuji lokální(v muslimských zemích nikoliv!!!!)

14.Mapy a knihy:

clastním všechni LONELY PLANETY-pruvodce, a všecní mapy všech zemi světa, takže si je beru dle potřeby. Arabsky, francousky,španělsky slovník dle potřeby.

15.Nahradní díly:

brusní papír na obroušení duší v případě pychnuti, duše a pneumatiky(drapaky) přední i zadní v případě nouze,kurtne,pavouky,olej.filtr,lanka na plyn a spojku(už navedena v motorce,ale nepřipojena),lepidlo, ULTRASEL, abych na 99% vůbec nemohl pychnout,a aby my pneumatiky vydrželi o místo 12.000km vydrželi 18.000 km(zrovna ted to testují, a v srpnu 04 jezdím na pneu, které jsem obul v Singapur a projel cca 14.000-15.000 km po asii + celi balkan tour cca 4-5000km, a ještě mam vzorek na cca 2000km.Takže ultraseal fakt funguje.