přeskoč menu

Ukraine

Oficiální název země:

Ukrajina

Rozloha:

603700 km2

Počet obyvatel:

51094000 – 1998

Geografická poloha:

východní Evropa, 49°15´SŠ, 30°15´VD

Časové pásmo:

GMT + 2

Hlavní město:

Kyjev – 3 400 000 (1995)

Další města:

Charkov, Dnětropetrovsk, Doněck, Oděsa, Záporoží, Lvov

Měna:

UAH – hřivna

Jazyky:

ukrajinština (78%), ruština (78%), jidiš, rumunština, moldavština, bulharština, rusínština

Správní rozdělení:

24 oblastí

Etnické složení:

Ukrajinci (73%), Rusové (22%), Židé

Náboženství:

ukrajinské pravoslaví

Podnebí:

mírné kontinentální, na jihu subtropické, průměrná teplota v lednu -5°C a v červenci 19°C

Historie:

Od osmého století př.n.l. až do devátého století n.l. ovládali území Ukrajiny nejrůznější vládci – Skythové, Řekové, Gótové, Hunové, Avaři. Od roku 977 Ukrajina jádrem Kyjevské Rusi, která se rozpadla v dvanáctém století na jednotlivá knížectví. Ta se neubránila mongolské invazi. První pokus o sjednocený stát na území Ukrajiny vznikl v polovině sedmnáctého století pod vedením Bohdana Chmelnyckého – součást Ruska. Znovu obnovit svou státní suverenitu se Ukrajinci pokusili v roce 1917. Občanská válka mezi nacionalisty a sověty potom trvala až do roku 1922, kdy byla Ukrajina po vítězství komunistů včleněna do SSSR. Za druhé světové války byla Ukrajina okupována Německem, po válce získala i území bývalého Československa – Podkarpatskou Rus. V roce 1986 se zapsala Ukrajina do dějin výbuchem jaderné elektrárny v Černobylu. Jaderný spad zamořil nejenom území Ukrajiny, ale i Skandinávie i střední Evropy. Oficiální údaj sice uváděl 30 mrtvých, ve skutečnosti se oběti počítají na tisíce. Ukrajina obnovila svou nezávislost po rozpadu SSSR v roce 1991.

Víza/doklady:

Pro občany EU je vízová povinnost prozatím zrušena. Původně mělo opatření platit od 1.května 2005 do 1.září 2005, poté bylo prodloužen na neomezenou dobu.
Jinak pro české občany platí od léta 2000 vízová povinnost. Žádosti o vízum se podávají na ZÚ v Praze. K vydání je potřeba ověřené pozvání nebo voucher.Víza se vydávají na jeden až šest měsíců. Vydání trvá minimálně 10 dnů, spíše počítejte se 14 dny.
Platnost cestovního pasu musí být minimálně 1 měsíc. Turistické vízum přijde na 1800,- až 3400,Kč (záleží na délce pobytuú. Tranzitní vízum se pořídí za 2400, Kč a platí čtrnáct dní s jedním možným vstupem do země. Na Ukrajině platí přihlašovací povinnost. Do tří dnů po příjezdu se musíte registrovat na oddělení pasové služby. V hotelu tuto registraci provádějí automaticky.

Rizika:

Bezpečnostní rizika: na celém území Ukrajiny je velmi vysoká kriminalita. Jiná rizika: Celní předpisy Ukrajiny tvoří velmi nepřehledný konglomerát zákonů, vyhlášek a předpisů. Z toho vyplývá, že se cizinec může setkat na různých hraničních přechodech s různou interpretací. Z tohoto důvodu MZV ČR doporučuje, aby turista při příjezdu deklaroval veškeré cennější věci. Na Podkarpatské Rusi si dávejte pozor na chování milicionářů. Snaží se cizince ždímat, jak se dá. Na každém kroku měří rychlost a dávají dýchat. V každém případě hledají jakoukoliv drobnost aby něco dostali. POZOR: úplatky musí být snadno dělitelné počtem policistů! Alkohol v krvi + 3 policisté = 150DEM + karton piva. Na zbytku území je situace o něco lepší, obecně platí, že policisté jsou aktivnější v noci. Měření rychlosti je dost častá záležitost na okreskách, na “dálnici” tolik ne. Problémy jsou s vjezdem a na obchvatu Oděsy, kde policisté požadují zvláštní povolení k vjezdu. U vjezdu do větších měst jsou sice GAI zrušené, ale většinou tam policisté stojí a kontrolují.

Doporučujeme:

Dávejte si pozor na cestovní doklady – jsou velmi výhodným artiklem a v posledních měsících na ně zaměřili pozornost kapsáři.

Highlights:

Kyjev, Lvov, Jalta, Oděsa, Podkarpatská Rus

Komentáře jsou uzavřeny