přeskoč menu

Togo

Oficiální název země:

Republika Togo

Rozloha:

56785 km2

Počet obyvatel:

4735610 – 1997

Geografická poloha:

západní Afrika

Časové pásmo:

GMT

Hlavní město:

Lomé – 513 000 obyvatel v roce 1990

Další města:

Sokodé, Kara, Kpalimé, Atakpamé

Měna:

XOF – frank CFA (západoafrický)

Jazyky:

francouzština, kabyé, ewe (úřední)

Správní rozdělení:

5 oblastí

Etnické složení:

Eweové (47%), Tembové, Mopa, aj., Evropané

Náboženství:

animisté (50%), křesťané, sunnitský islám (12%)

Podnebí:

tropické. Průměrná teplota v hlavní městě je 28°C.

Historie:

Mezi 11. a 16. stoletím bylo území Toga osídleno kmeny Ewe. Roku 1471 se na pobřeží vylodili první Portugalci. V 17. a 18. století pronikaly na území nizozemští, britští a francouzsští obchodníci s otroky. Ve 2. polovině 19. století pronikali do oblasti Němci. V roce 1884 byl vyhlášen německý protektorát nad pobřežní částí, později bylo obsazeno i vnitrozemí. V roce 1914 zemi obsadily britské a francozské jednotky. V roce 1919 bylo Togo rozděleno na francouzskou východní část a bristkou západní část. V roce 1946 vznikla eweská politická strana Výbor jednoty Toga s cílem sjednotit obě části. V roce 1956 byla britská část připojena ke Zlatonosnému pobřeží. Francouzská část získala statut autonomní republiky, v roce 1958 byla vyhlášena republika v rámci Francouzského společenství. Roku 1967 se po nekrvavém převratu dostal k moci Étienne Gnassingbé Eyadéma, který vybudoval autoritářský režim. V roce 1991 byla po odvolání Eyadéma zřízena přechodná vláda Nejvyšší rady republiky, avšak záhy si armáda vynutila obnovu diktátorových pravomocí. Nová ústava omezila prezidentskou moc ve prospěch předsedy vlády. Eyedém odmítl uznat výsledky parlamentních voleb v roce 1994 a na jeho nátlak prohlásil Nejvyšší soudní dvůr zvolení opozičních poslanců za neplatné.

Víza/doklady:

K žádosti o vízum je potřeba přiložit vyplněný dotazník, tři pasové fotografie. Doba vyřízení trvá jeden měsíc. Žádá se prostřednictvím ambasády Toga v Moskvě.

Rizika:

Zdravotní rizika: Před cestou do Toga není od věci se nechat oočkovat proti choleře, žluté zimnici. Je nutné již před odjezdem do Afriky začít užívat antimalarika.

Highlights:

Největší atrakcí v zemi jsou zvířata ve volné přírodě v národních parcích. Hroši, žirafy, bůvoli, divoká prasata, hyeny, sloni a lvi – to vše Togo nabízí. Hlavní město bylo ještě na počátku devadesátých let považována za perlu západní Afriky, ve kterých byly pětoihvězdičkové hotely a země byla oblíbená především mezi německými a francouzskými turisty. Jezero Togo, ve kterém nehrozí nákaza bilharzie, je oblíbené především pro vodní sporty.

Komentáře jsou uzavřeny