přeskoč menu

Syria

Oficiální název země:

Syrská arabská republika

Rozloha:

185180 km2

Počet obyvatel:

16137899 – červenec 1997

Geografická poloha:

západní Asie, 35°00´SŠ, 37°15´VD

Časové pásmo:

GMT +2

Hlavní město:

Damašek – (Dimashq ash-Sham) 2 100 000 (1995)

Další města:

Aleppo (Halab), Homs (Hims), Latakie (al-Ladhiqiyah), Hama (Hamah)

Měna:

SYP – syrská libra 100 piastrů

Jazyky:

arabština

Správní rozdělení:

13 provincií

Etnické složení:

Arabové (89 ), Kurdové (6 %), Arméni (2)

Náboženství:

sunnitský islám (80%) šíítský alávisté (7%), Drúzové (přes 2%)

Podnebí:

středomořské na pobřeží, horské a suché kontinentální ve vnitrozemí. Průměrná teplota v lednu 7 oC, 28oC v srpnu

Historie:

Jedna z nejstarších kulturních oblastí ve Středozemí. Postupně ovládána akkadskou dynastií, Amorejci, Chetity, Asyřany, Baylónem, Peršany a Alexandrem Velikým. V sedmém století byla Sýrie dobyta muslimskými Araby, celé země konvertovala k islámu a Damašek se stal hlavním městem muslimského světa. Od jedenáctého století směřovaly do Sýrie křižácké výpravy. V šestnáctém století země připadla definitivně k Osmanské říši. Později si na Sýrii činil zálusk Egypt a Francie. Ta také v roce porazila Syrské království v čele s králem Fajsalem a na dvacet let se země dostala pod její správu. V roce 1946 vznikla nezávislá Syrská republika. V roce 1958 vyhlásili prezidenti Sýrie a Egypta vytvoření Sjednocené arabské republiky, o tři roky později však byla nezávislost země opět obnovena. V roce 1966 levicová strana Baas převzala moc, o rok později ve válce s Izraelem ztratila země téměř celé Golanské výšiny. Na počátku sedmdesátých let se do čela země dostal Háfiz Asad, který začal orientovat zemi na Sovětský svaz. V roce 1976 vstoupila Asadova vojska do Libanonu a od té doby trvá okupace této země. Asad zemřel na jaře roku 2000 a vládu v zemi převzal jeho druhorozený syn.

Víza/doklady:

Víza se týkají každého cestovatele. K udělení je potřeba 2x vyplněný dotazník, 2x pasové fotografie, poplatek 435 Kč, platnost víza je nejdéle 30 dnů, lze prodloužit v Sýrii, víza je nutné použít měsíc po vepsání do pasu. Dotazníky se vyplňují ve francouzštině, nutno vyplnit jméno otce a matky. V pasu nesmí být izraelské vstupní razítka – vstup do Sýrie totiž mají zakázáno osoby, které byly v Izraeli. Platnost pasu musí být nejméně 6 měsíců od vstupu do Sýrie.

Rizika:

Zdravotní rizika: v některých částech vnitrozemí (u řeky Eufrat) hrozí malárie. Bezpečnostní rizika: přestože země je již třicet let ve válečném stavu s Izraelem, žádné nebezpečí vám nehrozí, a to ani v případě, že se pojedete podívat na zničené frontové město Kunejtra, kam vás v rámci propagandy rádi Syřani pustí s odborným doprovodem. Země je všeobecně velmi bezpečná. Průvodce Lonely planet dokonce tvrdí, že lze na nádraží nechat baťoh bez dozoru a nikdo vám jej neukradne. Nemusíte to zkoušet, protože už je to vyzkoušené a funguje to.

Doporučujeme:

Příliš se na ulici nebavte o politice a nekritizujte veřejně prezidenta Asada – hrozí vám uvěznění ze špionáže, i když problém bude hlavně v tom, že se s vámi nikdo do takových řečí nedá.

Highlights:

Crac des Chevaliers (křižácký hrad), Palmyra (Tadmor) (trosky osídlení), Eufrat, Damašek, Aleppo, Bosra (zbytky římského amfiteátru)

Komentáře jsou uzavřeny