přeskoč menu

Sudan

Oficiální název země:

Republika Súdán

Rozloha:

2505813 km2

Počet obyvatel:

32594128 – 1997

Geografická poloha:

severovýchodní Afrika

Časové pásmo:

GMT + 2

Hlavní město:

Chartúm (Al Khartum) – 2 429 000 (1995)

Další města:

Ummudurmán (Umm Durman), Chartúm Bahrí (Al Khartum Bahri), Port Sudan

Měna:

SDD – súdánský dinár = 10 súdánských liber = 100 dirhamů

Jazyky:

arabština (úřední), súdánská arabština, súdánská kreolská arabština, dinka

Správní rozdělení:

26 členských států

Etnické složení:

Arabové, nilotské kmeny

Náboženství:

sunnitský islám, především na severu (70%), animisté, katolíci, protestanti, koptská církev

Podnebí:

tropické s letními dešti na většině území země. Průměrné teploty jsou v lednu 23°C a v srpnu 34°C.

Historie:

Původně bylo území pod vlivem Egypta, od 8. století př. Kr. do 4. století po Kr. středisko nezávislé merojské říše. Od poloviny 9. století začali Arabové pronikat ve větším měřítku, islám však převládl na většině území až v 15. století. Na území Súdánu vznikla v 11. -15. století řada feudálních států.V letech 1820-22 dobyl Súdán Muhammad Alí a připojil jej k Egyptu. Povstání v roce 1881 přinutilo Egypťany opustit Súdán. Vytvořený nezávislý autokratický stát Al-Mahdího byl dobyt až roku 1898. Súdán byl roku 1899 přeměněn na britsko-egyptské kondominium, kde ve skutečnosti veškerá moc náležela britskému guvernérovi. Až po 2. světové válce vznikaly první politické strany. V roce 1952 začala v Egyptě nová jednání o budoucnosti Súdánu. Výsledkem byla smlouva o tříletém přechodném období. Roku 1956 byla vyhlášena nezávislá republika, od počátku velmi nestabilní stát ovládaný vojneskými vládami. V roce 1969 vyhlášena Súdánská demokratická republika s vojenskou vládou an-Nimajrího, jehož osobní diktatura trvala až do roku 1985. Proti dominizaci arabizovaného muslimského Severu vypuklo již v roce 1955 povstání, které bylo ukončeno po 17 letech poskytnutím autonomie Jihu. Zavedení islámského práva na celou zemi roku 1983 obnovilo občanskou válku mezi Severem a Jihem, která trvá dosud. Podle plánu reorganizace státní správy, přijatého roku 1991, byl zaveden federativní systém 9 států, který nahradil bývalých 6 správních oblastí. 14.2.1994 byly stávající státy přerozděleny na 26 států s většími zákonodárnými a výkonnými pravomocemi. V současné době panuje až do konce roku 2001 výjimečný stav.

Víza/doklady:

K žádosti o vízum je potřeba předložit vyplněný dotazník, dvě fotografie, zdvořilostní dopis v angličtině a poplatek zhruba 500 korun.

Rizika:

V zemi trvá občanská válka, proto je nebezpečné sem jezdit. Když vás nezastřelí vládní vojáci, udělají to povstalci. Nebezpečno je i v samotném Chartúmu, zvláště v noci.

Doporučujeme:

V SOUČASNOSTI LZE DOPORUČIT JEDINÉ: SÚDÁNU SE VYHNOUT

Highlights:

Chartúm – zanechal si koloniální atmosféru s širokými bulváry lemovanými stromy. Trh Ondurman Souq je největší v zemi, uvidíte zde točící se derviše. Dongola – ruiny chrámu Kawy. El-Obeid – katredrála patří k největším na světě. Džebel Marra – 3088 m vysoká hora, druhá nejvyšší, krásná krajina. Karima – pozůstatky egyptských faraonů, pyramidy. Královské město Meroe – asi 40 pyramidových hrobek

Komentáře jsou uzavřeny