přeskoč menu

Slovenia

Oficiální název země:

Slovinská republika

Rozloha:

20254 km2

Počet obyvatel:

1991000 – 1998

Geografická poloha:

střední Evropa, 45°58´SŠ, 14°43´VD

Časové pásmo:

GMT + 1

Hlavní město:

Lublaň – (Ljubljana) 270 000 (1994)

Další města:

Maribor, Cejle, Kranj, Velenje

Měna:

SIT – tolar = 100 stotin

Jazyky:

slovinština (91%), chorvatština (7%)

Správní rozdělení:

148 obcí

Etnické složení:

Slovinci (88%), Chorvati (3%), Srbové (2%), Muslimové (1%)

Náboženství:

katolíci (90%)

Podnebí:

středomořské na pobřeží, ve vnitrozemí kontinentální s horkými léty

Historie:

Ve starověku bylo území osídleno keltskými a illyrskými kmeny Později součástí římské říše. V pátém století kromě Hunů, Ostrogótů, Langobardů a Avarů přišli do země i slovinské kmeny. Postupně se území zmocnili Frankové, Bavoři a na konec Habsburkové. Po první světové válce bylo slovinské území přičleněno ke Království SHS (od roku 1929 Jugoslávie). Za 2. světové války bylo území dnešního Slovinska rozděleno mezi Německo a Itálii. Po skončení války byly ke Slovinsku připojeny i teritoria, která byla do té doby italská. V roce 1990 se v zemi konaly první svobodné parlamentní volby a o rok později vyhlásila země nezávislost. Ihned poté se Slovinci ocitli v několikadenní válce s federální armádou, která nakonec odešla ze Slovinska. V této válce padlo 90 Slovinců.

Víza/doklady:

Cestovní pas, platný nejméně na předpokládanou dobu pobytu, nebo platný občanský průkaz (typ "karta").
Průkazka povinného zdravotního pojištění (vyplněný a potvrzený formulář E-111).
S vozidlem: OTP, řidičský průkaz (stačí český ŘP), mezinárodní zelená karta povinného ručení – lze zakoupit i na hranici. Zejména u dražších aut namátkou kontrolováno vlastnictví, u zapůjčeného vozidla je třeba mít ověřené potvrzení vlastníka o zapůjčení vozu.
Dovoz či tranzit domácích zvířat je třeba deklarovat na hranici a předložit požadované veterinární doklady (v případě psů potvrzení o očkování proti vzteklině ne starší 1 roku).

Rizika:

Jiná rizika: Požadavek předložení určité finanční hotovosti lze někdy očekávat při výjezdu ze země na hranicích s Rakouskem. Rakouské hraniční orgány čas od času neumožní průjezd rakouským územím osobám bez dostatečného finančního vybavení. Pro motoristy: V zemi se platí za použití dálnice a některých alpských tunelů. Neexistují dálniční známky, platí se v hotovosti při výjezdu z dálnice.

Doporučujeme:

Slovinsko znají čeští turisté jen jako průjezdní zemi při cestě za mořem. Pokud cestujete vlastním autem, doporučujeme dodržovat nejvyšší povolenou rychlost a nepřejíždět bílou čáru uprostřed vozovky. Policisté (na motocyklech) jsou všude (hlavně na hlavním tahu do Chorvatska) a jsou neoblomní. Pokuty se většinou platí v markách (nejběžnější cena je 50 DEM).

Highlights:

Lublaňský hrad, centrum Lublaně. Istrijské pobřeží (luxusní středisko Portorož, skromnější Koper, Piran, Izola, Ankaran). V Alpách je známé středisko Bled, kde se nachází jezero s kostelíkem na ostrůvku uprostřed. Postojenská jeskyně (Postojnska jama) a systém Škocjanských jeskyň (Škocjanske jame). Množství minerálních pramenů a s nimi souvisejících lázní. Lyžařům lze doporučit alpská střediska. Příznivci vysokohorské turistiky si přijdou na své při výstupu na nejvyšší horu v zemi, Triglav.

Komentáře jsou uzavřeny