přeskoč menu

San Marino

Oficiální název země:

Nejvznesenější Republika San Marino

Rozloha:

61 km2

Počet obyvatel:

25000 – 1998

Geografická poloha:

jižní Evropa

Časové pásmo:

GMT + 1

Hlavní město:

San Marino – 4 498 (1995)

Další města:

Serravalle, Faetano, Fiorentino, Montegiardino, Dogana, Borgomaggiore

Měna:

EUR – euro

Jazyky:

italština

Správní rozdělení:

10 obcí

Etnické složení:

Sanmariňané (80%), Italové (19%)

Náboženství:

katolíci

Podnebí:

středomořské, průměrná teplota od 4°C v lednu do 24°C v červenci

Historie:

Podle tradice se kolem roku 301 dalmatský kameník Marino úchýlil na horu Monte Titano před pronásledováním křesťanů za římského císaře Diokleciána. Zde založil a vedl skupinku křesťanů, která postupně vybudovala klášter, farní kostel a zámek. Stanovy, jimiž se tato obec řídila, by se daly nazvat předstupni dnešního chápání demokracie. Původní shromáždění hlav klanů (arengo) se v dnešní době transformovalo v shromáždění všeho lidu. Od roku 1243 byli jmenováni první dva konzulové (kapitáni-regenti), kteří se po půl roce střídají u moci, což platí až dodnes. Dějiny San Marina se neobešly bez menších válek se sousedy. Vždy se ale ubránilo a někdy i rozšířilo své teritrium. Od roku 1463 jsou hranice San Marina nezměněny a odmítnuta byla i nabídka Napoleona (1797) o poskytnutí koridoru k moři. Za II. světové války bylo San Marino útočištěm asi 100 000 uprchlíků.

Víza/doklady:

Žádné formality na hranici, pokud jste se dostali do Itálie, pak se dostanete i do San Marina.

Rizika:

Žádná rizika vás nečekají.

Doporučujeme:

Z místních pochutin jsou nejvyhlášenější dorty "caciatello", mandlový likér (amaretto) a muškátové víno "moscato". Ze suvenýrů lze doporučit keramiku, poštovní známky a mince.

Highlights:

Celé San Marino je velmi malebné, nejvyhledávanější je ale komplex tří pevností na vrchu Monte Titano. Zejména pak prostřední z nich, v níž se nachází muzeum starých zbraní. V San Marinu dále najdete i muzeum voskových figur, muzeum historických automobilů, muzeum kuriozit, muzeum poštovních známek, muzeum mincí a akvárium. V blízkosti San Marina se jezdí Grand Prix Formule 1, velká cena San Marina.

Komentáře jsou uzavřeny