přeskoč menu

Rusko

Oficiální název země:

Ruská federace

Rozloha:

17075400 km2

Počet obyvatel:

147987101 – 1997

Geografická poloha:

východní Evropa a severní část Asie, 61°00´SŠ, 60°00´VD

Časové pásmo:

GMT + 3 – + 13

Hlavní město:

Moskva – 12410000 (1994)

Další města:

Petrohrad (Sankt-Peterburg), Nižnij Novgorod, Novosibirsk, Jekaterinburg

Měna:

RUB – rubl = 100 kopejek

Jazyky:

ruština (87%), tatarština, ukrajinština, čuvaština

Správní rozdělení:

21 republik

Etnické složení:

Rusové (81%), Tataři (4%), Ukrajinci (3%), přes 100 dalších národností a národů

Náboženství:

ruské pravoslaví (50%), muslimové, buddhisté

Podnebí:

kontinentální s nízkými srážkami, na severu velmi studené arktické zimy, na jihu horká léta, průměrná teplota v Moskvě -10°C v lednu, 18°C v červenci

Historie:

V roce 882 vytvořily slovanské kmeny Kyjevskou Rusi. Do té doby bylo území osídleno Skythy, Řeky, Chazary. Jednotlivé státy bývalé Kyjevské Rusi musely čelit nájezdům Mongolů. V patnáctém století vznikl centralizované Velkoknížectví moskevské. Po roce 1613 nastoupili na ruský trůn Romanovci a vládli až do bolševické revoluce v roce 1917. O rok později byla zatčena a popravena celá carská rodina. Až do roku 1920 probíhala na celém území Ruska občanská válka, která nakonec přivedla bolševiky k moci v celé zemi. Za druhé světové války na území Ruska probíhaly největší bitvy (Kursk. Stalingrad, Leningrad). V roce 1991 zanikl Sovětský svaz a někdejší nejmocnější komunistické impérium se rozpadlo na samostatné státy. Rozlohou největší z nich je Rusko. Přestože Rusko je dnes považováno za demokratickou zemi, dvě čečenské války v poslední době a masová perzekuce civilního obyvatelstva vrhla Rusko zpět do role rozpínavého a koloniálního státu.

Víza/doklady:

O výdej ruského víza mohou občané České republiky požádat na diplomatických misích Ruské federace. Výdej ruského víza je však těmito misemi uskutečňován pouze na základě pozvání, které je ověřeno odborem konzulární služby MZV RF nebo místně příslušnými orgány ruské pasové policie, tzv. OVIR. Vízum se obvykle uděluje na 14 dnů, ve výjmečných případech i na 30. Pro jeho získání musí občan dodat pas a kopii pasu.Cestovní doklad musí být platný ještě nejméně 3 měsíce. Vyřízení turistického výza trvá asi týden. Podle zákona o pobytu cizinců na území RF je bezpodmínečně nutné, aby cizinec při pobytu nad 3 pracovní dny byl registrován a to následovně: registraci bydlícím v ubytovacích zařízeních provádějí administrace těchto hotelů, ubytoven, hostelů cizinci ubytovaní v soukromí jsou povinni provést registraci na místně příslušných odděleních pasové policie RF, tzv. OVIR registrace dlouhodobých pobytů jsou prováděny odděleními OVIR, které jsou přímo předurčeny pro registrování cizinců dle místa jejich dlouhodobého pobytu v Rusku. Co se týká registrace, tak je dobré ji nepodceňovat. Milice požaduje registraci v každém místě, kde je člověk více jak 3 dny. V zákoně to sice není, ale existují případy, kdy kvůli tomu byli čeští občané ve vězení. Registrační razítko lze získat i na české ambasádě. Pokud cestujete do Ruska vypůjčeným automobilem, je nutné mít plnou moc majitele vozidla, která je předkložena do ruského jazyka. Také je potřeba pojistit auto příslušnými pojistkami s mezinárodní působností, tzv. "zelená karta" tu neplatí.

Rizika:

Bezpečnostní rizika: v Moskvě je jako v každém velkém městě vysoká zločinnost – je dobré mít neustále pod dohledem věci a peníze. Neměnit peníze na černém trhu-nemusí se to vyplatit a kurzy obvykle nejsou o mnoho lepší. Jiná rizika: Částky převyšující 15 000 dolarů je nutné celně deklarovat. Lidé, kteří se vrátili nyní z Ruska upozorňují, že je třeba deklarovat částky už nad 1500 dolarů. Pro vývoz valuty platí jednoduché pravidlo: sumy v ekvivalentu do 50 USD se deklarovat nemusejí, částky od 50 USD do 500 USD se deklarují, ovšem není třeba celním orgánům předkládat výpis z banky či doklady ze směnárny. Nedeklarované částky peněz zpravidla podléhají konfiskaci. Rizika pro motoristy: Na silnicích staví (především v noci) skoro každá stálá GAI. Na půjčené auto (soukromé) musí být plná moc v ruštině a notářsky ověřená, z cizinců samozřejmě ždímají peníze jak můžou, dost často dávají dýchnout a měří rychlost (alespoň to tvrdí).

Doporučujeme:

Nevyměňujte si větší množství peněz do zásoby. Inflace je zcela nevypočitatelná a po půlročním celkem stabilním kurzu může dojít k náhlému poklesu a vyměněné peníze ztratí během týdne třeba 10x svojí hodnotu. Zejména ve vlaku nevytahovat větší nůž (platí i o běžných kuchyňských nožích). Nože s delší čepelí jsou zakázané a padne-li na něj milice, můžete mít problémy. Totéž platí pro letadla. Benzín prodávaný v Rusku je někdy dost znečištěný a nepříliš kvalitní (oktanové číslo až 76) a většina benzínových vařičů vyžaduje velmi časté čištění, pokud ještě vůbec vyčistit jdou. Je vhodné benzín před použitím filtrovat (např. přes punčochu).

Highlights:

Moskva, Petrohrad, jezero Bajkal, Kamčatka, Transsibiřská magistrála, Nižnij Novgorod, Soči, řeka Volha

Komentáře jsou uzavřeny