přeskoč menu

Romania

Oficiální název země:

Rumunsko

Rozloha:

238391 km2

Počet obyvatel:

22608000 – 1998

Geografická poloha:

východní Evropa, 46°18´SŠ, 22°53´VD

Časové pásmo:

GMT + 2

Hlavní město:

Bukurešť – 2 360 000 (1993)

Další města:

Konstanca, jasy, Temešvár, Kluž, Galati, Brašov

Měna:

ROL – leu = 100 banů

Jazyky:

rumunština (90%), maďarština, romština

Správní rozdělení:

40 žup

Etnické složení:

Rumuni (90%), Maďaři (7%), Romové (2%)

Náboženství:

rumunské pravoslaví (87%), katolíci (5%)

Podnebí:

kontinentální, průměrná teplota v Bukurešti v lednu -3°C a v červenci 23°C

Historie:

Současné území Rumunska odpovídá rozlohou římské provincii Dacia. Ještě předtím ovládly toto území thrácké kmeny, po rozpadu římské říše zase přišli Gótové, Hunové, Avaři, Bulhaři. První státní útvary jsou známy ale až z desátého století. Území pod nadvládou Pečeněhů a Kumánů byla později připojeno k uherské říši, načas se stalo ruským protektorátem. Až roku roku 1857 sjednotil kníže Alexandr Cuza Moldavsko a Valašsko. Země poprvé přijala název Rumunsko. Za druhé světové války se Rumunsko přidalo na stranu Německa a okupovalo část Ruska, po válce byl král Michal I. Svržen a nastolena komunistická vláda. Za vlády Nikolae Ceausesca se Rumunsko částečně odklonilo od vlivu sovětského impéria. V roce 1989 vypuklo lidové povstání, které bylo nejprve krvavě potlačeno, později však zvítězilo. Ceausescu i s manželkou byl popraven.

Víza/doklady:

Pro cesty po Rumunsku musíte mít s sebou platný cestovní doklad, jehož platnost trvá ještě nejméně 6 měsíců od plánovaného ukončení pobytu. Vízum není potřeba, pokud váš pobyt nepřekročí 90 dnů v průběhu půl roku. Na hranicích po vás mohou požadovat např. prokázání hotovosti potřebné k pobytu apod.

Rizika:

Jiná rizika: Překážkou může být limit finančních prostředků. Do země lze totiž dovést maximálně 10 000 dolarů. Vyvážet lze 500.000 ROL a opět maximálně 10 000 USD. Na částky převyšující toto omezení je nutno předložit celní prohlášení.

Doporučujeme:

Při pohraniční prohlídce se obrňte trpělivostí, odmítejte žádosti o případný úplatek.

Highlights:

Bukurešť, Brašov, Temešvár, černomořské pobřeží, Banát, pohoří Fagaraš, delta Dunaje, Jižní Bukovina

Komentáře jsou uzavřeny