přeskoč menu

Řecko

Oficiální název země:

Řecká republika, Helénská republika

Rozloha:

131957 km2

Počet obyvatel:

10538594 – 1996

Geografická poloha:

jihovýchodní Evropa, 39°00´SŠ, 21°30´VD

Časové pásmo:

GMT + 2

Hlavní město:

Athény – (Athína) 3 700 000 (1995)

Další města:

Soluň (Thessaloníki), Pireus, Patras, Iráklio, Lárissa

Měna:

EUR – euro

Jazyky:

řečtina (98%)

Správní rozdělení:

13 oblastí

Etnické složení:

Řekové (98%), Makedonci, Bulhaři, Turci, Albánci

Náboženství:

řecké pravoslaví (97%)

Podnebí:

středozemní, průměrná teplota v Athénách v lednu 9°C a v červenci 28°C

Historie:

Řecko je právem nazýváno kolébkou civilizace. Před příchodem Řeků bylo centrem vyspělé egejské kultury. Později území osídlili Achájové, Aiolové, Ionové a Dórové. Vrchol řecké kultury nastal v pátém století před Kristem. Později Řecko ovládl Alexandr Veliký, Řím, Turkové. Až povstání v roce 1821-29 vedlo k vytvoření nezávislého novodobého řeckého státu. Za druhé světové války bylo Řecko okupováno Německem, v roce 1946 vypukla občanská válka v níž monarchistické síly porazily komunistické povstalce. V roce 1973 zrušila vojenský junta monarchii – král Konstantinos žije od té doby v exilu. Země je v permanentním sporu se sousedním Tureckem o ostrovy v Egejském moři i o uspořádání na Kypru.

Víza/doklady:

Do Řecka nebudete potřebovat vízum. Nutný je pouze platný průkaz totožnosti či cestovní průkaz.

Rizika:

Bezpečnostní a jiná rizika: Bezpečnostní situace se zhoršila podle informací ministerstva zahraničí v blízkosti albánsko-řeckých hranic. Zvýšené nebezpečí krádeží či loupežných přepadení. Za pašování a držení drog následují přísné tresty, třeba i mák je považován za lehkou drogu. Nošení nože nebo slzného plynu je posuzováno jako nepovolené ozbrojování.

Highlights:

Athény, poloostrov Peloponésos, kláštery v Meteoře, Kréta a řecké ostrovy všeobecně, ostrov Gavdos, nejjižnější místo Evropy

Komentáře jsou uzavřeny