přeskoč menu

Polsko

Oficiální název země:

Polská republika

Rozloha:

312685 km2

Počet obyvatel:

38700291 – 1997

Geografická poloha:

střední Evropa, 52°37´SŠ, 17°01´VD

Časové pásmo:

GMT + 1

Hlavní město:

Varšava – (Warszawa) 1 635 100 (1995)

Další města:

Lodž, Krakov, Vratislav (Wroclaw), Poznaň, Gdaňsk, Štětín

Měna:

PLZ – polský zlatý = 100 grošů

Jazyky:

polština, němčina, ukrajinština

Správní rozdělení:

16 vojvodství

Etnické složení:

Poláci (98%), Němci (1%)

Náboženství:

katolíci (91%),

Podnebí:

mírné, na západě přímořské, na východě kontinentální, průměrná teplota ve Varšavě od -1°C v lednu do 19°C v červenci

Historie:

Než Měšek I. sjednotil v 10. století slovanské kmeny patřilo území dnešního Polska nejprve k lužické kultuře, Pomořanům, Mazovanům, Polanům a Slezanům. Část polského území byla v druhé polovině připojena k Velkomoravské říši. Na konci čtrnáctého století dosedl na polský trůn litevský rod Jagello a oba státy vytvořily personální unii. Tento silný stát se velmi zasloužil v obraně Evropy před tureckým vpádem. Od šestnáctého století ztrácí Polsko jedno území za druhým, později je rozděleno mezi Rusko, Prusko a Rakousko. Po napoleonských válkách vzniklo Polské království, které však bylo pod kuratelou ruského cara. Nezávislé Polsko bylo obnoveno až v roce 1916 a hned za čtyři roky později vstoupilo do války s Ruskem, na kterém vybojovalo například Vilnius. V září 1939 přepadlo fašistické Německo Polsko a tím fakticky začala druhá světová válka. Po válce získalo Polsko značné území na poraženém Německu, ale zároveň muselo část svého původní rozlohy předat Sovětskému svazu, respektive Ukrajině a Bělorusku. V poválečných volbách zvítězili komunisté, kteří se na čtyřicet let ujali vlády. V roce 1989 se konaly v zemi první svobodné volby, ve kterých nekomunistická opozice zvítězila. O rok později se stal prezidentem disident Lech Walesa.

Víza/doklady:

Při cestování do Polska nepotřebujete vízum, pouze platný cestovní doklad nebo průkaz totožnosti. Při pobytu do tří měsíců není třeba povolení k pobytu.

Rizika:

Bezpečnostní a jiná rizika: bezpečnostní situace je stejná jako u nás. V poslední době se množí krádeže aut – především značky Audi, BMW a Mercedes – i běžné krádeže. I co se týče postihů v oblasti držení a prodeje omamných látek je na tom Polsko stejně – hrozí až osmiletý trest.

Highlights:

Varšava, Krakov, Mazurská jezera, Tatry, baltické pobřeží, Wroclaw

Komentáře jsou uzavřeny