přeskoč menu

Německo

Oficiální název země:

Spolková republika Německo

Rozloha:

356973 km2

Počet obyvatel:

84068216 – 1997

Geografická poloha:

střední Evropa, 51°00´SŠ, 10°00´VD

Časové pásmo:

GMT + 1

Hlavní město:

Berlín – 3 471 418 (1996)

Další města:

Bonn, Hamburk, Mnichov, Kolín, Frankfurt, Essen, Dortmund, Stuttgart, Düsseldorf

Měna:

EUR – euro

Jazyky:

němčina

Správní rozdělení:

16 spolkových zemí

Etnické složení:

Němci (91%), Lužičtí Srbové, Dánové, Frísové, Poláci

Náboženství:

evangelíci (36%), katolíci (35%),

Podnebí:

mírné, při pobřeží oceánské chladné a vlhké, na východě kontinentální, průměrná teplota v Berlíně je -1°C v lednu a 19°C v červenci

Historie:

Území Německa bylo osídleno již před 400 000 lety. Dva tisíce let před Kristem přišly pravděpodobně z jižního Ruska germánské kmeny. V době říše římské zde byla vytvořena provincie Germania. Později se na tomto území začaly usazovat germánské kmeny Alamánů, Gótů a Franků. V pátém století byla založena franská říše, o pět set let později se říše rozpadla na pět vévodství (Sasko, Bavorsko, Švábsko, Lotrinsko a Franky). V jedenáctém století už sjednocené Německo jako Svatá říše římská patřila k nejmocnějším státům v Evropě. Úpadek způsobila až třicetiletá válka. O té doby bylo Německo tvořeno 300 samostatnými státy, z nichž nejmocnější bylo Braniborsko-Prusko. V roce 1871 vzniklo Německé císařství, které se zapojilo do první světové války proti mocnostem. Po válce bylo Německu odebráno mnoho území a muselo platit válečné reparace. Ve třicátých letech stín první světové války dopomohl k moci Adolfu Hitlerovi, který byl zvolen za říšského kancléře. Fašistické Německo potom rozpoutalo druhou světovou válku a po porážce byla země rozdělena na 4 okupační zóny. Sovětská se v roce 1949 změnila v Německou demokratickou republiku a stala se součástí sovětského impéria. Ostatní tři okupační zóny vyhlásily Německou spolkovou republiku. Obě země se spolu spojily až po rozpadu sovětského bloku v roce 1990.

Víza/doklady:

V souvislosti se vstupem České republiky do Evropské unie každý občan ČR má právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států". Na území SRN mohou občané pobývat max. 3 měsíce.

Rizika:

Jiná rizika: Do Německa je zakázáno dovést hotovost nad 1000 EUR, Pro motoristy: Německo lpí na technickém stavu vozidel, které překračují hranice. A to i přesto, že po německých dálnicích stále v klidu řádí desítky či stovky východoněmeckých trabantů či wartburgů.

Highlights:

Berlín, Mnichov, Cáchy, Norimberk, baltické pobřeží, Heidelberg, Wurzburg, Lubeck, alpská střediska a Alpy (Zugspitze-nejvyšší hora Německa, pleso Eibsee), Kolín (se slavnou katedrálou), Trier (historicky zajímavé), vodopád Triberg a za vidění stojí i Pramen Dunaje Donauquelle ve Schwarzwaldu, údolí Mosel (hrady: Oberburg a Eltz)…

Komentáře jsou uzavřeny