přeskoč menu

Monte negro

Oficiální název země:

Svazová republika Jugoslávie

Rozloha:

102173 km2

Počet obyvatel:

10655317 – 1997

Geografická poloha:

jihovýchodní Evropa, 44°00´SŠ, 21°00´VD

Časové pásmo:

GMT + 1

Hlavní město:

Bělehrad – (Beograd) 1 405 000 (1995)

Další města:

Novi Sad, Niš, Kragujevac, Priština, Subotica, Podgorica

Měna:

YUN – jugoslávský dinár = 100 para

Jazyky:

srbština, albánština, maďarština

Správní rozdělení:

2 republiky

Etnické složení:

Srbové (62%), Albánci (17%), Černohorci (5%),

Náboženství:

srbské pravoslaví (44%), katolíci (31%), muslimové (12%)

Podnebí:

na většině území kontinentální s horkými a vlhkými léty a studenými zimami,, průměrné teploty v Bělehradě mezi – 3°C (v lednu) a 17-28°C (v červenci)

Historie:

Území dnešního Srbska bylo osídleno již ve starověku Ilyry, Thráky, Kelty. Později součástí byzantské říše a římské provincie Illyricum. V šestém století přišli slovanští předchůdci Srbů. První sjednocený stát vznikl na konci dvanáctého století, ve čtrnáctém století patřilo k Srbsku Makedonie, část Řecka a Albánie. Po porážce na Kosovském poli v roce 1389 součást Osmanské říše. Poslední turecké oddíly opustily Srbsko až o pět století později, Srbsko vyhlásilo království. Po první světové válce, do které se Srbsko dostalo jako první stát v Evropě po vyhlášení války ze strany Rakouska za sarajevský atentát, vytvořili Srbové, Chorvati a Slovinci společné království. V roce 1929 se přejmenovalo na Jugoslávii. Po válce byla vytvořena komunistická svazová Jugoslávie, která se rozpadla až na počátku devadesátých let. Od Jugoslávie se odčlenilo Slovinsko, Chorvatsko, Bosna a Makedonie. Federálními členy Jugoslávie tak zůstalo jen Srbsko a Černá Hora. Za podporu bosenských Srbských, kteří jsou odpovědni za válku v Bosně, si režim současného prezidenta Miloševiče vykoledoval sankce. K daleko tvrdším opatření přistoupil Západ na jaře 1999, kdy letouny NATO bombardovaly Bělehrad a ostatní jugoslávská města, aby tak přinutily svazovou republiku ukončit genocidu civilních obyvatel v Kosovu. Mezinárodní soudní tribunál pro válečné zločiny v bývalé Jugoslávii obvinil prezidenta JSR Slobodana Miloševiče a další představitele Jugoslávie a generálního štábu z válečných zločinů v Kosovu. Po ukončení náletů NATO se konaly po celé Jugoslávii demonstrace proti režimu S.Miloševiče. V říjnu 1999 podepsali předáci 17 opozičních stran úmluvu s cílem odstranit legální cestou režim prezidenta JSR Slobodana Miloševiče. Teprve v prosinci 2000 se konaly předčasné parlamentní volby v Srbsku, ve kterých zvítězila Demokratická opozice Srbska (DOS) prezidenta JSR Vojislava Koštunici, který se stal později prezidentem.

Víza/doklady:

Pro cestu do SRJ nepotřebují obyvatelé České republiky od června 2003 vízum. Více informací může poskytnout Velvyslanectví SRJ v Mostecké ul. na Praze 1 (tel.:257 53 20 75).

Rizika:

Bezpečnostní rizika: v zemi vládl v posledních letech chaos a teror, především v nočním Bělehradu nebylo příliš bezpečno. Nyní se situace stabilizovala. Několik cestovních kanceláří v České republice pořádá v poslední době zájezdy do Černé Hory.

Highlights:

Bělehrad, Novi Sad

Komentáře jsou uzavřeny