přeskoč menu

Malawi

Oficiální název země:

Republika Malawi

Rozloha:

118484 km2

Počet obyvatel:

9609081 – 1997

Geografická poloha:

jihovýchodní Afrika, 11° 15´ JŠ, 33° 45´ VD

Časové pásmo:

GMT + 2

Hlavní město:

Lilongwe – 395 500 obyvatel (1994)

Další města:

Blantyre-Limbe, Mzuzu, Zomba

Měna:

MWK – kwacha = 100 tambal

Jazyky:

angličtina, čičeva (úřední), africké jazyky

Správní rozdělení:

3 oblasti, 24 okresů

Etnické složení:

Ňandžové a Čevové (58%), Nsengové, Čikundové, Tumbukové, aj.

Náboženství:

protestanti (35%), katolíci (30%), muslimové (16%), animisté

Podnebí:

tropické, v horách chladněji. Období dešťů od listopadu do března. Průměrná teplota je v červenci 15°C a v listopadu 23°C.

Historie:

Původními obyvateli byly bantuské kmeny. V 15. století vytvořen domorodý kmenový svaz. Od 17. století do oblasti pronikali Portugalci, v 17. – 19. století země pod vlivem arabských východoafrických emirátů. V roce 1878 založena Společnost afrických jezer, která sváděla krvavé boje s Araby na konci 19. století. Od roku 1891 existoval britský protektorát Ňasko, později s dočasným názvem Britská střední Afrika. Po 2. světové válce vzrůstá národně osvobozenecké hnutí. V roce 1962 poskytla britská vláda Ňasku vnitřní samosprávu s právem vystoupit z Federace Rhodesie a Ňaska (1953). Země přijala nový název Malawi. Získala nezávislost v rámci Commonwealthu, v roce 1966 vyhlásila republiku. V roce 1971 vyhlásil doživotní prezident Ngwazi Hastings Kamuzu Banda desetiletý program rozvoje země. Referendum se v roce 1993 vyslovilo pro politickou pluralitu. Vláda a opozice se tedy dohodly na vytvoření společné Národní výkonné rady. V roce 1993 Banda rezignoval na funkci doživotního prezidenta a tento článek byl z ústavy vypuštěn. V květnu 1994 se konaly první svobodné parlamentní a prezidentské volby od roku 1964. Vítězství opozice ukončilo režim jedné strany. V roce 2000 se konaly druhé svobodné volby, ve kterých opět zvítězila sjednocené demokratické strany.

Víza/doklady:

Pro získání malawiského víza je třeba předložit platný pas, dvě fotografie a vyplněný formulář. Vízum může být uděleno na kterémkoli zastupitelském úřadě Malawi. Poplatky činí 15 USD za tranzitní vízum, 40 USD za vízum na jeden vstup a 55 USD na dva a více vstupů.

Rizika:

ZDRAVÍ: přehřátí, úplavice, hepatitida A, B, tyfus, meningitida, cholera, malárie, vzteklina, záškrt, tetanus, obrna BEZPEČÍ: Čas od času občanské nepokoje, spojené předevšínm s prací a studentskými stávkami. Horší je to s ozbrojenými loupežemi a krádežemi aut. V obydlených oblastech je normální pouliční zlodějina.

Doporučujeme:

Zemi dominuje jezero, a tak tu máte možnost vyzkoušet různé vodní sporty. Jezero s obrovským množstvím barevných ryb, které známe z domácích akvárií a teplou vodou nabízí příjemné potápění. V Malawi se dá dobře praktikovat pěší turistika. Hlavní oblasti jsou náhorní plošina Nyika na severu země a Mt Mulanje na jihu. Tam je to také vhodné k lezení po skalách. Připravte se na náhlé změny počasí a teploty, déšť a nulová viditelnost vás mohou zaskočit kdykoliv.

Highlights:

Lilongwe – hlavní město s moderními budovami nestojí příliš za pozornost. Pár kilometrů na JV je zajímavější je Old Town s živým tržištěm, restauracemi a dobrým ubytováním. Mezi oběma částmi je přírodní park s původním lesem, kudy vede několik stezek pro pěší. V Lingadzi River plují krokodýli, kolem vzácné ptactvo, pár hyen a leopardů. Nkhata Bay – nejkrásnější malawiské město na břehu jezera, rušné tržiště a dobré potápění v jezeře Malawi. NP Liwonde – J od jezera Malawi, 205 km JV od Lilongwe. Nejlepší park v zemi, krásné scenérie. Tisíce hrochů a krokodýlů, stovky slonů. Mount Mulanje – skvělé místo na trekking, úžasné výhledy, snadný přístup, dobré stezky a kvalitní chaty. Tisícové vrcholky a nejvyšší Sapitwa (3000m) si mezi místními získaly jméno Ostrov na nebi. NP Nyika – kopce náhorní plošiny se zdvihají až do výšky 2000 m, porostlé divokými květy včetně 120 druhů orchidejí, které rostou hlavně po deštích (od listopadu do dubna). Do parku se nedostanete pšky, pustí vás tam jen v autě. Ostrovy Chizumulu a Likoma – výborné pláže a možnost potápění, baobaby na břehu. Nenechte si ujít anglikánskou katedrálu sv. Petra.

Komentáře jsou uzavřeny