přeskoč menu

Maďarsko

Oficiální název země:

Maďarská republika

Rozloha:

93036 km2

Počet obyvatel:

10214000 – 1998

Geografická poloha:

střední Evropa, 46°44´SŠ, 17°55´VD

Časové pásmo:

GMT + 1

Hlavní město:

Budapešť – 2 017 000 (1995)

Další města:

Debrecín, Miškovec, Segedín (Szeged), Pécs

Měna:

HUF – forint = 100 fillérů

Jazyky:

maďarština (98%), romština, němčina

Správní rozdělení:

19 žup

Etnické složení:

Maďaři (98%), Romové, Němci, Chorvati, Rumuni, Slováci

Náboženství:

katolíci (68%), kalvinisté (20%), luteráni (5%)

Podnebí:

kontinentální, průměrná teplota v Budapešti: 0°C v lednu, 22°C v červenci

Historie:

Na konci devátého století pronikly na území maďarské kmeny. Do té doby bylo Maďarsko součástí římské provincie Pannonia, ovládali je postupně Hunové, Slované, Avaři. V desátém století po nástupu Arpádovců zahájila země expanzi do sousedních zemí. Největšího rozmachu dosáhla říše za Matyáše Korvína na konci patnáctého století. Uhersko se stalo nejsilnější mocností ve střední Evropě. V šestnáctém a sedmnáctém století byly celé Uhry pod tureckým panstvím, později se stalo dědičnou državou Habsburků. V roce 1867 byla podepsána dohoda o rakousko-uherském dualismu. Po rozpadu R-U vznikla v roce 1918 Maďarská republika, o dva roky obnoveno Maďarské království. Za druhé světové války válčilo Maďarsko na straně Německa. Po válce zde byla zavedena komunistická diktatura. V roce 1956 vyvrcholilo protikomunistické povstání, které potlačily až sovětské tanky. Maďarsko jako první ze zemí sovětského bloku zavedlo pluralitní demokracii a v roce 1990 se v zemi konaly první svobodné volby. Maďarsko se v roce 1999 stalo členem NATO společně s ČR a Polskem.

Víza/doklady:

K cestám do Maďarska nepotřebujete vízum, pokud doba vašeho pobytu nepřekročí devadesát dní. Váš cestovní pas musí být platný nejméně 6 měsíců po ukončení návštěvy země. Řidiči motorových vozidel potřebují platný český řidičský průkaz a technický průkaz vozidla.

Rizika:

V zemi vám prakticky nehrozí žádné riziko. Snad jen na ulici si dávejte pozor na kapesní zlodějíčky (ale kde je nepotkáte…)

Doporučujeme:

Několik dní strávených v hlavním městě může být neuvěřitelně uklidňující, přestože budete v dvoumilionovém městě. Budapešť má své kouzlo a patří mezi velmi poklidná velkoměsta.

Komentáře jsou uzavřeny