přeskoč menu

Lybia

 

Socialistická libyjská arabská lidová džamáhírija

Rozloha:

1775500 km2

Počet obyvatel:

5648359 – 1997

Geografická poloha:

severní Afrika, 27° 38´ SŠ, 15° VD

Časové pásmo:

GMT + 1 ( v létě + 2)

Hlavní město:

Tripolis – Tarábulus, 2 595 000 obyvatel (1990)

Další města:

Benghází, Az-Závíja, Misráta, Al-Choms, Tobruk

Měna:

LYD – libyjský dinár = 1000 dirhamů

Jazyky:

arabština (úřední), berberské jazyky

Správní rozdělení:

25 municipalit

Etnické složení:

Arabové (90%), Berbeři, aj.

Náboženství:

sunnitský islám (97%), křesťanská menšina

Podnebí:

horké a suché na jihu, středomořské na pobřeží. Průměrná teplota v hlavním městě je 12°C v lednu a 26°C v srpnu.

Historie:

Původně foinické osady, od 8. století př. Kr. pobřeží kolonizováno Řeky. Od roku 429 zřízeno panství Vandalů, které bylo ukončeno roku 534 vpádem Byzance. Dále území pod vládou aghlabovské dynastie, poté součást říše Fátimovců, dále nadvláda Almorádivů, Almohádovců a Háfízovců, poté egyptské dynastie. V 16. století území připojováno k turecké říši, roku 1551se připojená oblast stala tureckým vazalským státem pod jménem Tripolis. V roce 1913 byla Libye anektována Itálií. Roku 1922 uzavřely dva polonezávislé státy Tripolsko a Kyrenaika pakt proti Itálii, avšak italská koloniální správa byla roku 1922 obnovena . Roku 1951 bylo po dlouhých jednáních vyhlášeno nezávislé Libyjské království. Království se stalo roku 1963 unitárním státem. V roce 1969 proběhl státní převrat, byla svržena monarchie a vyhlášena Libyjská arabská republika. Od počátku 70. let začalo sbližování se sovětským blokem. V roce 1977 zavedena "přímá vláda mas," a posílena diktatura Maummara Kaddáfího. Od roku 1973 Libye okupovala severní Čad, v roce 1987 podnikaly tyto státy navzájem útoky na protivníka. Proto USA vyhlásily roku 1986 na Libyi, obviněnou z mezinárodního terorismu, hospodářské sankce. V říjnu 1993 byla potlačena vojenská vzpoura proti Kaddáfímu. Jeho islámský socialismus je kritizován ostatními arabskými státy. V dubnu 1994 zahájily libyjské jednotky odsun z Čadu. V květnu 1994 byl 21 let trvající konflikt s Čadem ukončen. Poté, co byl v lednu 2001 odsouzen Libyjec Abdal Basata Alí Muhammad Midžrahí za pumový atentát na letadlo PanAm, které se v roce 1988 zřítilo nad skotským Lockerbie, vyzvaly Spojené státy Libyi, aby odškodnila všechny oběti tragédie. Všeobecně se očekává, že sankce proti Libyi budou postupně odvolány.

Víza/doklady:

O vízum se žádá prostřednictvím libyjského velvyslanectví v Praze. Žádost je velmi komplikovaná, protože musí obsahovat potvrzení od lékaře, že nejste HIV+. K ní přiložte dvě fotografie a z peněženky si připravte zhruba dva tisíce korun. V pase nesmí být izraelská vstupní razítka.

Rizika:

Bezpečnostní rizika: v zemi je díky tuhému totalitnímu režimu bezpečno. Musíte se ovšem obrnit proti všedepřítomným policejním prohlídkám.

Doporučujeme:

Krásná země, která má bohatou historii, a v moderních dějinách jednu velkou smůlu. Již třicet let v ní vládne autokratický režim Múammara Kaddáfího. Díky této vládě, která podporuje nejrůznější teroristické skupinky na celém světě, je země prakticky odříznuta od okolního světa.

Highlights:

Sahara, pozůstatky kartaginských, fénických, římských osad.

Komentáře jsou uzavřeny