přeskoč menu

Kosovo

Oficiální název země:

Autonomní provincie Kosovo a metohije

Rozloha:

10887 km2

Počet obyvatel:

1989000 – 1998

Geografická poloha:

jihovýchodní Evropa, 42°35´SŠ, 21°00´VD

Časové pásmo:

GMT + 1

Hlavní město:

Priština – 108 020 (1991)

Další města:

Peč, Prizren, Kosovska Mitrovica

Měna:

YUN – jugoslávský dinár = 100 para

Jazyky:

albánština, srbština

Správní rozdělení:

5 distriktů

Etnické složení:

Albánci (90%), Srbové (10%)

Náboženství:

muslimové (80%), pravoslaví

Historie:

Kosovo se do historie Evropy zapsalo významně nejméně dvakrát. V roce 1389 byl srbský kníže Lazar poražen Turky v legendární bitvě na Kosovském poli a tím se otevřela cesta pro tureckou expanzi do Evropy. Podruhé sledovala Evropa pozorně Kosovo vloni v zimě, kdy Jugoslávská armáda dokončila genocidu na většinovém albánském obyvatelstvu, kterou systematicky přitvrzovala od roku 1989. Na sto tisíc Albánců bylo vyhnáno do okolních zemí, většina měst zničena. Návrat obyvatel byl možný až po intervenci mezinárodních sil. V současné době dohlížejí na soužití mezi srbskými a albánskými obyvateli mezinárodní ozbrojený kontingent.

Víza/doklady:

Do Kosova se nelze dostat jinak, než jako humanitární pracovník nebo novinář. Turistické cesty nejsou možné a ani to není vhodné.

Rizika:

Bezpečnostní rizika: země se pomalu vzpamatovává z etnického vraždění a válečného konfliktu. Na denním pořádku jsou přestřelky, určité nebezpečí představuje i nevybuchlá munice a zaminovaná území.

Doporučujeme:

Pokud se přeci jenom rozhodnete navštívit Kosovo, informujte se na aktuální situaci v humanitární organizaci Nadace Člověk v tísni při České televizi (tel.: 02/61134401), která má v Kosovu několik spolupracovníků a dobrovolníků, a ti mají nejčerstvější informace. Nadace ráda přijme jakoukoliv nabídku ke spolupráci, a to jak finanční, tak odbornou.

Komentáře jsou uzavřeny