přeskoč menu

Kenia

Oficiální název země:

Keňská republika

Rozloha:

582646 km2

Počet obyvatel:

31806000 – 1998

Geografická poloha:

východní Afrika, 1°00´SŠ, 37°20´VD

Časové pásmo:

GMT + 3

Hlavní město:

Nairobi – 2 100 000 (1995)

Další města:

Mombasa, Kisumi, Nakuru, Machakos, Eldoret, Nyeri, Meru, Thika

Měna:

KES – keňský šilink = 100 centů

Jazyky:

svahilština, angličtina, kikuju, luhja, kamba

Správní rozdělení:

8 provincií

Etnické složení:

Kikujové (22%), Luhjové (14%), Kalendžinové (12%), Kambové (11%)

Náboženství:

katolíci (26%), protestanti (7%), animisté (60%), muslimové (6%)

Podnebí:

tropické, horké a vlhké na pobřeží, teplé a mírné ve vnitrozemí. Průměrná teplota v horách je 15-17°C, v Mombase od 24° do 28°C.

Historie:

Podle historických archeologických nálezů je Keňa jednou z nejstarších obydlených zemí na světě. Předchůdci člověka zde žili již před 20 miliony lety a člověk před třemi miliony lety. Nejstarší záznamy o kmenovém společenství jsou tři tisíce let staré. Do země velmi záhy vrthli Arabové, kteří ovládli zemi až do devatenáctého století. Poté si území dnešní Keni rozdělilo Německo s Británií. Po řadě povstání získala v roce 1964 země samostatnost. V poslední době se množí verbální útoky proti bílým statkářům. Nevraživost vůči bílým obyvatelům však zatím nedosáhla takové míry jako například v Zimbabwe.

Víza/doklady:

O vízum se žádá prostřednictvím britské ambasády v Praze. K žádosti je potřeba vyplněný dotazník, pasová fotografie a poplatek 1500 korun. Vízum lze získat přímo na letišti v Nairobi, nebo na jakémkoliv hraničním přechodu – poplatek je třicet dolarů.

Rizika:

Bezpečnostní rizika: zemi se daří udržet pouliční kriminalitu na únosné míře. Přesto jsou krádeže dokladů a peněz na denním pořádku. Zdravotní rizika: země je malaricky endemická, není dobré se spoléhat na kvalitu vody z vodovodu, přestože cestovatelé tvrdí, že v Nairobi je voda OK. Je dobré se před cestou nechat oočkovat proti choleře, žluté zimnici, tyfu, žloutence, tuberkulóze a proti dětské obrně. V některých částech země hrozí přehřátí a dehydratace. V horských oblastech a při výstupu na Mt. Kenyu dodržujte pravidla, jak se chovat v horách. Hrozí horská nemoc. Pokud nedodržujete pravidla hygienického stravování – tedy jíte vše, co vidíte, je lepší si po návratu domů nechat udělat parazitologický rozbor.

Highlights:

Rudolfovo jezero, na jehož břehu se našly kosterní pozůstatky nejstaršího člověka na světě. Jezero Nakuru s hejny plameňáků. Národní parky Masai Mara, Amboseli, Tsavo či Saiwa Swamp. Druhá nejvyšší hora Afriky Mt. Kenya (5199 m).

Komentáře jsou uzavřeny