přeskoč menu

Itálie

Oficiální název země:

Italská republika

Rozloha:

301308 km2

Počet obyvatel:

57534088 – 1997

Geografická poloha:

jižní Evropa, 43°58´SŠ, 11°14´VD

Časové pásmo:

GMT + 1

Hlavní město:

Řím – (Roma) 2 661 442 (1995)

Další města:

Milán, Neapol, Turín, Palermo,Janov, Bologna, Florencie, Bari, Benátky (Venezia)

Měna:

EUR – euro

Jazyky:

italština, francouzština

Správní rozdělení:

20 oblastí

Etnické složení:

Italové (94%), Friulové, Piemonťané

Náboženství:

katolíci (90%), protestanti

Podnebí:

středozemní, průměrná teplota v Římě mezi 7°C (v lednu) a 25°C v červenci. V posledních letech zasáhly Itálii velká vedra v letních měsících – i přes 40°C

Historie:

Italické kmeny se na území dnešní Itálie začaly usazovat 1200 př.n.l. O sedm století později vzrostla prestiž Říma, který si udržel dominantní postavení v regionu dalších tisíc let. Po rozpadu římské říše se Itálie zmocnily germánské kmeny. Od devátého století spolu soupeří jednotlivé republiky uvnitř Apeninského poloostrova. Později postupně ovládli Itálii Španělé, Francouzi. V první polovině devatenáctého století postupně vznikají na území Itálie mocné království, které v roce 1861 byly sjednoceny a vyhlášeno Italské království. V roce 1922 se k moci dostal fašistický vůdce Benito Mussolini a Itálie do druhé světové války vykročila po boku Německa. Po válce byla zrušena monarchie.

Víza/doklady:

V souvislosti se vstupem České republiky do Evropské unie každý občan ČR má právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států".

Právo pobytu může být omezeno pouze v případech odůvodněných veřejným pořádkem, veřejnou bezpečností nebo ochranou zdraví. Při pobytu do 3 měsíců platí pouze registrační povinnost pro ubytovatele. Nezletilé osoby mohou cestovat pouze v doprovodu dospělých. Při delším pobytu než 3 měsíce je třeba požádat o povolení k pobytu / carta di soggiorno / na policii v místě pobytu. Při pobytu za účelem zaměstnání je třeba k žádosti o povolení k pobytu přiložit mimo jiné též pracovní povolení.

U řidičů se vyžaduje technický průkaz, řidičský průkaz, zelená karta a ověřený překlad českého řidičského průkazu nebo mezinárodní řidičský průkaz.

Rizika:

Jiná rizika: Málokterý občan ČR, který jede na individuální turistiku do Itálie tuší, že by se měl po osmi dnesch přihlásit. Hotely, kempy a turistické ubytovny provádějí přihlášení automaticky. Ohlašovací povinnost platí podle informací MZV i pro cizince zproštěné vízové povinnosti. Nesplnění ohlašovací povinnosti, resp. neprokázání délky pobytu v Itálii, postihuje italská policie vyhoštěním a zákazem vstupu na dobu 5 let.

Highlights:

Řím – Věčné město, památky jako Coloseum, Forum Romanum, Caracallovy lázně, více než 500 kostelů, Španělské schody, vítězný oblouk, fontána de Trevi, Andělský hrad. Florencie, Benátky, Neapol, Florencie, Sicílie, ostrov Ponza, Costa Smeralda, Urbino, Siena, Cividale del Friuli.

Komentáře jsou uzavřeny