přeskoč menu

Irán

Oficiální název země:

Islámská republika Írán

Rozloha:

1648196 km2

Počet obyvatel:

67540002 – 1997

Geografická poloha:

jihozápadní Asie, 31°15´SŠ, 53°30´VD

Časové pásmo:

GMT + 3:30

Hlavní město:

Teherán – 6 800 000 (1995)

Další města:

Mešhed, Isfahán, Tabríz, Šíráz, Ahváz, Kom

Měna:

IRR – íránský rijál = 100 dinárů

Jazyky:

perština (západní farsí 50%), azerí (20%), lúrština (7%),

Správní rozdělení:

25 provincií

Etnické složení:

Peršané (50%), Ázerbajdžánci (20%), Gílánci a Mázanderánci (8%), Kurdové (7%)

Náboženství:

ší´itský islám (95%), sunnitský islám (4%)

Podnebí:

pouštní a stepní, průměrná teplota v Teheránu od 2°C v lednu do 30°C v červenci

Historie:

Ve třetím tisíceletí před Kristem založen na území Íránu první státní útvar – Elam. Později pod nadlvádou Babylónie. V polovině druhého tisícetiletí před Kristem osídlily Írán kmeny, které jsou považovány za předky Peršanů. Ti postupně vybudovali mocnou říši s centrem na území Íránu. Alexandr Veliký ji dobyl 331 př.n.l. a perská říše byla obnovena až počátkem šestnáctého století. Rusko-perské války na počátku devatenáctého století opět rozmach perské říše zastavily – Persie byla přeměněna v kolonii Ruska a Velké Británie. Za první světové války země obsazena Turky, v roce 1921 provedl důstojník perské kozácké brigády Rezá chán puč a zmocnil se vlády jako Rezá Šáh Pahlaví. O čtrnáct let později se země přejmenovala na Írán. Po represích vůči opozici v sedmdesátých letech se v zemi zvedla obrovská vlna odporu k šáhovi a v roce 1979 šáh opustil zemi. Moci se ujali islámští duchovní, kteří i přes řadu demokratizačních ústupků, vládnou v zemi dodnes.

Víza/doklady:

K žádosti o vízum je potřeba přiložit vyplněný dotazník, tři pasové fotografie a potvrzení o zaplacení zhruba šesti stovek správního poplatku. Doba vyřízení žádosti trvá někdy až tři týdny.

Rizika:

Kriminalita je v Iránu nízká, samozřejmě rozumná ostražitost ja vždy na místě. Ačkoli Irán má pověst země nepřátelské k cizincům, současná situace je v tomto směru dobrá a většina obyvatel je přátelská. Rovněž vztah úředních osob k cizincům je v poslední době většinou bezproblémový. Nedoporučuje se navštěvovat oblasti v blízkosti afghánských a iráckých hranic. Ze zdravotních rizik může hrozit cholera, malárie a tyfus.

Highlights:

Teherán, bájné město Persepolis, pozůstatek bývalého hlavního města Persie. Kaspické moře, Esfahan, Šíráz, Bam, v zimě Bandare Abbás a ostrov Hormuz, Kermán, Jazd

Komentáře jsou uzavřeny