přeskoč menu

Indie

Oficiální název země:

Indická republika

Rozloha:

3287590 km2

Počet obyvatel:

967612804 – 1997

Geografická poloha:

jižní Asie, 23°00´SŠ, 77°30´VD

Časové pásmo:

GMT + 5:30

Hlavní město:

Nové Dillí – 301 297 (1991)

Další města:

Bombaj, Dillí, Kalkata, Madrás, Béngalúru, Haidarábád, Púna, Kánpur

Měna:

INR – indická rupie = 100 paisů

Jazyky:

hindština (30%), angličtina, bengálština, 14 místních úředních jazyků, na 850 jazyků a dialektů

Správní rozdělení:

25 spolkových států

Etnické složení:

Hinduistánci (39%), Telugové (8%), Bengálci (8%), Maráthové (7%), Tamilové (7%), Gudžarátci (5%)

Náboženství:

hinudisté (80%), sunnitský islám (8%), ší´itský islám (3%), křesťané (2%)

Podnebí:

tropické s monzunem od června do září, subtropické na severu, pouštní na severovýchodě, průměrná teplota v Dillí je 14°C v lednu a 40°C v květnu

Historie:

V údolí Indu se rozvíjela civilizace již kolem roku 2500 př.n.l. Zemi, kterou nejprve dobyli Peršané a po nich Alexandr Veliký, sjednotil poprvé ve státní útvar magádhský král Ašóka. Znovu sjednocena byla říše ve třetím století pod vládou dynastie Guptovců. Po tomto zlatém věku Indie již následuje jen rozpad říše a okupace ze strany Arabů, Turků, Afghánců a Portugalců. Zemi nakonec obsadili také Britové a zůstali zde až roku 1947, kdy vznikly dva státy: hinduistická Indie a islámský Pákistán. V letech 1947 – 1966 svedla Indie několik válek s Pákistánem a Čínou o sporná území. V současné době se Indie musí potýkat s narůstajícím separatistickým hnutím v provinciích Džammú a Kašmír.

Víza/doklady:

Všichni občané ČR potřebují ke vstupu do země vízum. V žádném případě není možné obdržet indické vízum na hraničním přechodu. Spolu s vízem na jeden rok musí žadatelé předložit i potvrzení o negativním vyšetření na přítomnost viru HIV v organismu. Prodlužování víz provádějí cizinecké úřady, tzv. F.R.R.O. (tj. "Foreigners Regional Registration Office) v Dillí (New Delhi), Bombaji (Mumbai), Kalkatě (Calcutta) a Madrásu (Chennai).

Rizika:

Zdravotní rizika: Před odjezdem do Indie se doporučuje očkování proti břišnímu tyfu, proti poliomyelitidě a virové hepatitidě typu A, případně meningokové meningitidě a japonské encefalitidě. Značné riziko nákazy malárií (kromě velkých měst a indických států Himáčalpradéš, Džammú a Kašmír, Sikkim). Je proto třeba se chránit před komáry, jež ji přenášejí. Nebezpečí skýtá i voda z řek, rybníků i veřejných vodovodů, která je kontaminována nebezpečnými látkami. V období od listopadu do května se zvláště v severní Indii vyskytuje meningokoková meningitida. Vážným problémem je v Indii vzteklina; vzhledem k značnému riziku nákazy se doporučuje chránit se před volně pobíhajícími psy. V pohraničních oblastech sousedících s Tibetem a Nepálem existuje v době od srpna do listopadu riziko nákazy japonskou encefalitidou, od března do května se vyskytuje také v jižním cípu země. Pobyt v terénu může být znepříjemněn uštknutím jedovatého hada. Značné je i riziko nákazy HIV. Například v Bombaji je HIV-pozitivních téměř 50% . Jiná rizika: Do některých oblastí v Indii je vstup cizincům zakázán. Je to například oblast kolem indo-pákistánské hranice, některé severovýchodní indické svazové státy, některé přírodní rezervace a vysokohorské oblasti. Informace o těchto oblastech, případně povolení ke vstupu, poskytne ambasáda. MZV ČR důrazně žádá občany ČR, aby se vyvarovali cest do Kašmírského údolí v indickém svazovém státě Džammú a Kašmír. Každoročně zde zastřelí několik cizích turistů či je zadrží jako rukojmí. Ve zmíněném státě není teroristickým násilím dotčena oblast kolem Ladakhu. Jinak město Šrínagar, Kašmírské údolí a město Džammú nadále zůstávají nebezpečnými místy, kde pokračují teroristické aktivity a násilné občanské nepokoje. Sporadické násilné incidenty etnických povstaleckých skupin, včetně výbuchů bomb v autobusech a vlacích, jsou hlášeny z indických svazových států Ásám, Manipur, Nagaland, Tripura a Meghalája. Situace na indo-pákistánské hranici je velmi napjatá, především v oblasti Kašmíru. V únoru 2001 postihl stát Gudžarát jedno z nejničivějších zemětřesení na světě – odhaduje se počet mrtvých na 20 000.

Doporučujeme:

V některých indických státech je zavedena přísná prohibice (Gudžarát). Alkohol se nesmí prodávat a pít na veřejných místech vždy první a sedmý den v měsíci také v ostatních částech Indie. Tyto dny jsou tzv. Dry Day. Ze země je zakázán vývoz zvířecí kůže, slonoviny, loveckých trofejí, zlatých mincí, zlata a drahých kovů v jiné formě než klenoty (na vývoz zmíněného zboží lze získat vývozní povolení od příslušných indických orgánů). Rovněž je zakázán vývoz starožitností starších 100 let, rukopisů a dokumentů starších 75 let.

Highlights:

Dillí, Bombaj, Kalkata, Taj Mahal, Varanasi – posvátné město na břehu Gangy,Jaipur – hlavní město Radžastanu,Darjeeling na severu Bengálska, Jaisalmer – pevnost v poušti blízko hranic s Pakistánem.

Komentáře jsou uzavřeny