přeskoč menu

Gibraltar

Oficiální název země:

Gibraltar

Rozloha:

6 km2

Počet obyvatel:

28913 – 1997

Geografická poloha:

jihozápadní Evropa, 36°08´SŠ, 5; 22´ZD

Časové pásmo:

GMT + 1

Hlavní město:

Gibraltar

Další města:

La Caleta

Měna:

GIP – gibraltarská libra = 100 pencí

Jazyky:

angličtina, španělština

Správní rozdělení:

jeden správní celek

Etnické složení:

Gibraltařané (většinou španělského, portugalského a maltského původu), Britové

Náboženství:

katolíci (77%), protestanti (11%)

Podnebí:

teplé středomořské, v zimě přinášejí západní větry déšť, průměrná teplota v únoru 12°C a v srpnu 24°C

Historie:

Archeologové nalezli pozůstatky civilizace z doby před 100 000 lety. Díky strategické poloze byl osídlen již ve starověku – Foiničany, Karthaginci, Řeky a Římany. Na sedm set let potom ovládli Gibraltar Arabové, kteří zde vybudovali pevnost Džebel al Tariq (Tariquova skála). V 15. století jejich vládu vystřídali Kastilci. V roce 1704 jej ovládla britská armáda (v rámci válek o dědictví španělské) a pod britskou korunou je až dodnes. Na území si činí nárok Španělsko, přestože obyvatelé se v referendu několikrát – naposledy roku 1996 – vyslovili pro zachování status quo. Od roku 1982 je hranice mezi Gibraltarem a zbytkem Pyrenejského poloostrova průchozí.

Rizika:

Zde zakoupená levná elektronika nemusí být vždy kalitní, prodavači počítají s tím, že turista případnou závadu zjistí až doma a pochopitelně se nevrátí stovky či tisíce kilometrů, aby zboží reklamoval.

Highlights:

Zajímavé – mimo celkové neopakovatelné atmosféry tohoto místa, je jeskyně Saint Michel, procházející Skálou. Zde byly roku 1848 nalezyn kosterní pozůstatky neandrtálce. Herkulovy sloupy v Gibraltaru byly dlouho – až do Kolumbovy éry – považovány za mezníky poznatelného světa, za nimiž už není nic.

Komentáře jsou uzavřeny