přeskoč menu

Espania

Oficiální název země:

Španělské království

Rozloha:

504782 km2

Počet obyvatel:

39270000 – 1998

Geografická poloha:

západní Evropa, 40°15´SŠ, 4°30´VD

Časové pásmo:

GMT + 1

Hlavní město:

Madrid – 5 180 000 (1995)

Další města:

Barcelona, valencia, Sevilla, Zaragoza, Málaga, Bilbao, Valladolid, Córdoba

Měna:

EUR – euro

Jazyky:

španělština (73%), katalánština (18%), galicijština (8%)

Správní rozdělení:

19 autonomních oblastí

Etnické složení:

Španělé (Kastilci) (72%), Katalánci (16%), Galicijci (8%), Baskové (2%)

Náboženství:

katolíci (96%)

Podnebí:

středomořské na jižním a východním pobřeží, jinde mírné, průměrná teplota v Madridu je v lednu 5°C a v červenci 24°C

Historie:

Malby a rytiny v jeskyni Altamira podávají svědectví o osídlení již v roce 13 000 př.n.l. Dva tisíce let před Kristem přišli do země porpvé iberské kmeny. Později území ovládaly keltské kmeny, Kartháginci a Řím si zde zřídil provincii Hispania. Od pátého století zde vznikaly silné státy Vandalů a Svébů. V osmém století dobyli téměř celé území Španělska Arabové a teprve roku 1212 se spojeným křesťanským vojskům podařilo v bitvě u Las Navas de Tolosa muslimské státy porazit. O dvě století později roku 1479 se spojily dva mocné státy Kastilie a Aragonie v jednotné Španělsko. Objevné cesty v patnáctém a šestnáctém století učinily ze Španělska jednu z nejmocnějších evropských zemí. Od poloviny sedmnáctého století však země postupně o své državy přichází. Roku 1898 se rozpad koloniální říše dokončil a Španělsko přišlo o Kubu a Filipíny. Roku 1936 zvítězila v parlamentních volbách levicová lidová fronta, vzápětí vypukla občanská válka. Tu ukončil o tři roky později fašistický puč, který do čela země přivedl generála Franka. Až po jeho smrti se teprve země vrátila kdemokratickému pluralitnímu systému. V roce 1975 se také z exilu vrátil španělský král Juan Carlos I.

Víza/doklady:

Čeští turisté nepotřebují na dovolenou do Španělska vízum. Pro vstup do země potřebujete pouze platný průkaz totožnosti či cestovní doklad.

Rizika:

Španělsko je bezpečná země, byť v poslední době mírně vzrostla pouliční kriminalita zaměřená i proti turistům. Z ostatních rizik stojí za zmínku činnost baskické teroristické organizace ETA. Většina jejích akcí je zaměřena proti armádě, policistům, či vládním činitelům.

Highlights:

Madrid, Barcelona, Toledo, Valencie, Granada, Sevila, Baleárské ostrovy, lyžování a horská turistika v Sierra Nevadě a Pyrenejích

Komentáře jsou uzavřeny