přeskoč menu

Camerun

Oficiální název země:

Republika Kamerun

Rozloha:

475442 km2

Počet obyvatel:

14677510 – 1997

Geografická poloha:

západní střední Afrika, 5° 48´ SŠ, 11° VD

Časové pásmo:

GMT + 1

Hlavní město:

Yaoundé – 1 121 000 obyv. (1995)

Další města:

Douala, Garoua, Maroua

Měna:

XAF – středoafrický (CFA) frank (nedělí se)

Jazyky:

francouzština (80%), angličtina (úřední jazyky), bantuské jazyky

Správní rozdělení:

10 provincií

Etnické složení:

Bantuové (40%), Fangové, Dualové, Fulbové, Arabové, Evropané

Náboženství:

katolíci (36%), protestanti (18%), animisté (40%), muslimové (22%)

Podnebí:

tropické, vlhké na jihu, sušší na severu. Průměrná teplota na pobřeží je 26°C po celý rok.

Historie:

Mezi první obyvatele oblasti patří Pygmejové, bantuské kmeny a Muslimští Fulbové. Ve 2. polovině 15. století se na pobřeží vylodili Portugalci. V dalších třech stoletích do oblasti pronikali Španělé, Nizozemci a Britové. V roce 1810 založili Fulbové emirát Adamawa. V roce 1884 německá expanze vyvrcholila vyhlášením německého protektorátu nad pobřežními oblastmi. . Po obsazení Francií a Británií během 1.světové války byla většina území odevzdána Francii, severozápad území Velké Británii. Po zisku vnitřní samosprávy vyhlásil v roce 1960 Francouzský Kamerun nezávislost. V referendu o britské části se rozhodlo o částečné připojení k Nigérii, částečně s Kamerunskou republikou. 1.10.1961 vznikla Kamerunská federativní republika. Po zrušení federace byl vytvořen unitární stát Sjednocené kamerunské republiky, ústava název změnila na Kamerunskou republiku. Od počátku 90. let začal postupně politický pluralismus nahrazovat dosavadní autoritativní režim. V roce 1994 zabránil prezident vypracování demokratické ústavy a znovu upevnil svůj autoritativní režim. Muslimské a anglofonní obyvatelstvo pociťuje diskriminaci ze strany frankofonního režimu.

Víza/doklady:

O vízum se žádá prostřednictvím kamerunské ambasády v Paříži. Doba vyřízení žádosti se může protáhnout až na dva měsíce. K žádosti je potřeba předložit vyplněný dotazník, tři pasové fotografie. Vízum lze získat i prostřednictvím francouzské ambasády v Praze.

Rizika:

ZDRAVÍ: v Kamerunu představují permanentní hrozbu cholera, úplavice, plísňové infekce, hepatitida, malárie, meningitida, tyfus, žlutá zimnice. BEZPEČÍ: ve všech deseti kamerunských provinciích představují vážný problémem bandité. Časté jsou proto policejní kontroly na náhodně umístěných stanovištích. Nebezpečná je oblast mezi NP Waza a Kousseri u čadských hranic, držte se hlavní silnice, cestujte ve dne a nejlépe s eskortou kamerunských ozbrojených sil. Vysoká je pouliční kriminalita, stoupá i násilný zločin. Zvláště v Yaoundé a Douale se kradou auta a loupí. Cestování po setmění není bezpečné. Vyhněte se davům, politickým shromážděním a pouličním demonstracím.

Doporučujeme:

Ochutnejte výbornou kamerunskou kuchyni – nejlepší ve střední Africe! Zvláště vyhlášená jsou grilovaná kuřata.

Highlights:

Jedna z přírodně a kulturně nejrozmanitějších afrických zemí. Yaoundé – Hlavní obchodní tepnou je Ave Kennedy, na jejímž severním konci najdete obří stan s místními umělci a jejich výrobky. Pár kilometrů na sever od centra je v klášteře benediktinů Musée de Art Cameroonais, kde najdete nejlepší sbírku kamerunského umění na světě. Samotný klášter je vyzdoben tradičními předměty. Na západ od centra najdete Quartier Melen s kostelem Paroisse de N Djong Melen, nedělní dvouhodinovou mši pod širým nebem se zpěvem, tancem a bubnováním byste si neměli nechat ujít. Douala – uprostřed kamerunského atlantského pobřeží, 200 km Z od Yaoundé, výchozí místo pro návštěvu Kribi, Limbe and Mt Cameroon. Foumban – 250 km SZ od Yaoundé, centrum tradičního afrického umění. Klenotem je Palais Royal, kde sídlí hlava lidu Bamoun. Nedaleko Musée des Arts et des Traditions Bamoun. Buea a Mt Cameroon – hodinu SZ od Doualy, osvěžující studené klima ve výšce 3000 m a dobrá základna pro výstup na Mt Cameroon ( 4095 m). NP Waza – divoká zvěř, lvi, žirafy, hroši, antilopy, opice. Kribi – nejlepší letovisko s plážemi z bílého písku, výborné jídlo v rybářských vesnicích. NP Korup – nejstarší a biologicky nejrozmanitější deštný prales v Africe. 150 km SZ od Doualy. N Gaoundéré – na půli cesty mezi Yaoundé a hranicemi s Čadem. Palais du Lamido – tradiční kamerunská královská architektura. Mora – hlavní město lidu Wandala people, nejlepší trhy v zemi.

Komentáře jsou uzavřeny