přeskoč menu

Burkina Faso

Oficiální název země:

Burkina Faso

Rozloha:

274200 km2

Počet obyvatel:

10891159 – 1997

Geografická poloha:

západní Afrika, 13° S, 2° Z

Časové pásmo:

GMT

Hlavní město:

Ouagadougou – 634479 obyvatel v roce 1994

Další města:

Bobo-Dioulasso, Koudougou, Banfora, Kaya

Měna:

XOF – frank CFA (západoafrický) bez nižších jednotek

Jazyky:

francouzština (úřední), africké jazyky more, mandingo, soninke, fulbština celkem asi 90%), angličtina, arabština

Správní rozdělení:

30 provincií (provinces), 300 departementů (départements)

Etnické složení:

Mosi (48%), Mande (17%), Fulbové (10%), Dagara a Lobi (7%), Gurové (5%)

Náboženství:

animisté přibližně 50%, muslimové (30%), křesťané celkem 10%

Podnebí:

tropické s dešti od května do listopadu, průměrná teplota se pohybuje od 25°C (v lednu) do 33°C v dubnu

Historie:

Dějiny země byly spojeny až do 19. století s Mosii, kteří odolávali stálým pokusům o islamizaci muslimy ze severu. V roce 1896 ovšem Francouzi dobyli hlavní město a následně potom celou zemi. Území Burkiny Faso bylo zahrnuto do Francouzské západní Afriky v rámci kolonie Senegal-Niger, po roce 1919 jako Horní Volta. V roce 1947 byla uznána Horní Volta jako zámořské území v rámci Francouzské západní Afriky a v roce 1960 získala plnou nezávislost. V 60. – 80. letech následovalo několik státních převratů, v roce 1983 po jednom z nich se chopila moci marxistická vláda. V roce 1984 byl název státu změněn na Burkina Faso, v místním jazyku "Země spravedlivého lidu".

Víza/doklady:

O vízum se žádá buď na francouzské ambasádě v Praze či na velvyslanectví Burkiny v Paříži nebo ve Vídni. K žádosti je potřeba přiložit vyplněný dotazník, dvě pasové fotografie. Vyřízení víza trvá většinou jeden týden.

Rizika:

Bezpečná země. V Ouagadougou si dejte pozor na kapesní krádeže.

Highlights:

Ouagadougou, hlavní město – široké, stinné bulváry, klidná atmosféra, noční kluby. Katedrála nedaleko Moro-Naba Palace je největším kostelem v západní Africe. Za návštěvu stojí i místní trh. Bobo-Dioulasso, 300 km na jih od hl. města – další klidné a přátelské město. Velká mešita je postavená z hlíny. Národní park Arli – krásná příroda, sloni, lvi, antilopy, opice, gazely Banfora – okolí města patří k nejkrásnější přírodě v zemi, vhodné pro túry a jízdu na kole. Vodopády Karfiguéla, jezera, skály. Gorom-Gorom, na severovýchodě země, je typickým městem Sahelu, písečné duny, Tuaeregové. Město, kde se míchají kultury. Místní trh je nejbarevnějším a největším v zemi. Rezervace Nazinga – sloni, Burkina má největší počet slonů v západní Africe.

Komentáře jsou uzavřeny