přeskoč menu

Bulgaria

Oficiální název země:

Bulharská republika

Rozloha:

110994 km2

Počet obyvatel:

8652745 – 1997

Geografická poloha:

jihovýchodní Evropa, 42°12´SŠ, 24°13´VD

Časové pásmo:

GMT + 2

Hlavní město:

Sofie – 1 114 500 (1992)

Další města:

Plovdiv, Varna, Burgas, Ruse, Stara Zagora, Pleven, Sliven, Dobrič

Měna:

BGN – lev = 100 stotinek

Jazyky:

bulharština (85%), turečtina (9%), makedonština

Správní rozdělení:

8 oblastí

Etnické složení:

Bulhaři (85%), Turci (10%), Romové (3%), Makedonci (2%)

Náboženství:

bulharské pravoslaví (85%), sunnitský islám (13%), židé, katolíci

Podnebí:

kontinentální v horách a na severu, středozemní v údolích a na jihu, průměrné teploty v Sofii od -2°C v lednu do 18°C v červenci

Historie:

První státy vznikly na území Bulharska již na počátku prvního tisíciletí, později území kolonizováno Řeky, Makedonci a Římany. Na konci šestého století přišli do Bulharska první Slované. První významnější stát se na území rozkládal mezi sedmým a jedenáctým stoletím – tzv. 1.bulharská říše, založená Isperichem Asparuchem. Po krátké období úpadku byla říše obnovena na konci dvanáctého století a v prvních padesáti letech 13. Století to byla nejmocnější říše na Balkáně. Po nájezdu Mongolů se říše rozpadla a stala se snadným cílem Osmanské říše až do roku 1908, kdy bylo vyhlášeno Bulharské carství. Vidina velkých územních zisků a vytvoření Velkého Bulharska vedlo zemi k tomu, že se v první světové válce přidala na stranu Trojspolku. Po porážce nejenže Bulharsko své državy ztratilo, ještě navíc muselo platit válečné reparace. Přesto se ve druhé světové válce opět přidalo na stranu Německa. V roce 1946 se Bulharsko prohlásilo za lidovou republiku a moci se ujali komunisté. Po rozpadu sovětského bloku se konaly svobodné volby v roce 1990, kdy se stal prezidentem země první nekomunistický politik. V současné době je prezidentem Stojanov.

Víza/doklady:

Do Bulharska se cestuje na platný pas ČR, který musí být platný ještě 3 měsíce po jeho vycestování z Bulharska.
Řidiči motorových vozidel musí mít řidičský průkaz, technický průkaz, tzv. zelenou kartu. Pokud jde o zapůjčené nebo firemní vozidlo, musí mít řidič plnou moc od majitele vozidla ( s překladem do bulharštiny nebo do některého světového jazyka, nejlépe do angličtiny) a jednoznačně řešen vztah k zapůjčenému vozidlu. Pokud tomu tak není, vozidlo nemusí být vpuštěno na území BR.

Rizika:

Žádné zvláštní bezpečnostní ani zdravotní rizika našemu turistovi nehrozí. Pouze je třeba mít se na pozoru před kapsáři v místech velké koncentrace lidí. Stejně tak může docházet k předražování služeb, např. taxi. Problémům se vyhnete, smluvíte-li cenu předem.

Doporučujeme:

Bulharsko je země nedotčené přírodní krásy – ideální cíl letních nebo zimních prázdnin. Jedním z jeho skvostů je 370 km pobřeží s nejkrásnějšími písečnými plážemi v Evropě, krystalově čirým mořem, romantickými zálivy, vysokýmí písečnými dunami a smaragdově zelenými zátokami. Chloubou Bulharska jsou minerální prameny, lázně a rehabilitační střediska.

Highlights:

Varna nabízí širokou nabídku kulturních atrakcí, historických památek, muzeí a uměleckých galerií. Zároveň její okolí poskytuje pohádkové scenérie jako je např. přírodní rezervace Kamčija, královský palác v Balčiku či klášter na svazích Aladži. Nesebar – město pod UNESCO. Dlážděné uličky, pečlivě udržované středověké kostely a dřevěné roubené domky z 19. století dodávají tomuto městečku nebývalé kouzlo.

Sozopol – rekreační a hotelové středisko, jedno ze starých řeckých sídlišť. Svými písčitými plážemi, které příjemně doplňují kouzlo rybářského života, uspokojuje turisty. Město je rozděleno na 2 části – staré město je od starého odděleno nádherným zalesněným parkem s několika historicky vzácnými kostely. Ze Sozopolu můžete zajet do zalesněných vrcholků Měděných hor s nejvyšší horou Bakarlak 376m. Pomorie, městečko známé již v minulosti hojným obsahem solí a terapeutickými behanními účinky.

Milujete-li dobrodružné odhalování divoké přírody, poté panenská krása zelených pahorků a náhorních plošin Strandži na jih od Pomorie je vysněným místem pro horskou turistiku. Albena je dnes moderním rekreakčním a hotelovým střediskem s úchvatnými přírodními krásami. Toto středisko nabízí především čisté pláže, čisté moře a čisté ovzduší.

Zlaté písky – pláže jsou zde z jemného zlatého písku o celkové délce 3,5 km a v některých místech až 100m široké. Pamporovo je jedním z nejlepších lyžařských středisek v Evropě. Borovets je dalším místem, ke strávení ideální zimní dovolené. Nabízí perfektní sněhové podmínky, sjezdovky, vleky, lanovky. Bansko nabízí nejen prvotřídní lyžařské možnosti, ale také se chlubí vlastní historií a kulturou. V srpnu 2000 odkryli bulharští archeologové tráckou svatyni, která byla největším a zřejmě ústředním chrámem starých Tráků. Trákové obývali jih Balkánského poloostrova až do doby římské a vytvořili pověstnou kulturu.

Komentáře jsou uzavřeny