přeskoč menu

Botswana

Oficiální název země:

Republika Botswana, anglicky Republic of Botswana

Rozloha:

600370 km2

Počet obyvatel:

1500765 – červenec 1997

Geografická poloha:

střední jižní Afrika, 22° 10´ J, 23° 13´ V

Časové pásmo:

GMT + 2 (v létě + 1)

Hlavní město:

Gaberone – 133468 obyv. (1991)

Další města:

Francistown, Selebi-Phikwe, Molepolole, Lobatse, Kanye

Měna:

BWP – pula = 100 thebe

Jazyky:

sečwana, další bantuské jazyky, angličtina (úřední jazyk)

Správní rozdělení:

10 oblastí (districts) a 4 městské oblasti (town councils)

Etnické složení:

Čwana (55%), Kalanga (25 – 30%) Basarwa, Kgalagadi, Hererové, Khoinové, Evropané (5%)

Náboženství:

animisté, křesťané, zejména protestanti (30%)

Podnebí:

subtropické až tropické, období sucha trvá od května do října. Průměrná teplota v zemi se pohybuje mezi 15°C až 26°C

Historie:

Původní obyvatelstvo Botswany a Transvaalu bylo během 16. a 17. století téměř zcela vytlačeno Bečuánci. První britské misijní stanice byly v zemi zřizovány po roce 1818. Ve stejné době začali na území Botswany přicházet búrští osadníci. V roce 1885 byl na severu země vyhlášen britský protektorát Bečuánsko poté, co byla Velká Británie požádána náčelníkem Khamou II. o ochranu proti Zuluům a Búrům. Na jihu země byla vytvořena britská kolonie Britské Bečuánsko, později připojené ke Kapsku. V 1. polovině 20. století byly zřízeny rezervace pro domorodé africké obyvatelstvo v pouštních a polopouštních oblastech. Jihoafrická unie se snažila několikrát do roku 1963 anektovat Bečuánsko, avšak bezvýsledně. Ústava z roku 1965 umožnila konání všeobecných voleb, udělení samosprávy a nakonec úplné nezávislosti v září 1966.

Víza/doklady:

Víza se vystavují na základě žádosti ( 2x formulář + 2 fotografie), doložené fotokopií prvních 5-ti stránek pasu, uvedení adresy, na které se žadatel bude v Botswaně zdržovat. Pokud délka pobytu přesáhne 90 dnů, musí se požádat o prodloužení pobytu imigrační úřad v Gabarone. Vízum lze poměrně snadno získat i v JAR. Cena víza se pohybuje okolo 33 randů ( cca 185,- Kč).

Rizika:

zdravotní rizika: Doporučuje se očkování proti žluté zimnici a tetanu. Nutno vzít s sebou antimalarika, pokud se budete pohybovat v okolí Francistownu. Pozor na výskyt bilharzie a spavé nemoci.

Doporučujeme:

Značné vzdálenosti mezi obydlenými místy. Je dobré si vzít dostatečné zásoby pití a pohonných hmot. V žádném případě není dobré pít vodu z vodovodu, zkušení cestovatelé doporučují nekoupat se ve stojatých vodách.

Highlights:

Národní parky a zase národní parky. NP Chobe, delta Okavango a rezervace Moremi.

Komentáře jsou uzavřeny