přeskoč menu

Bosnia

Oficiální název země:

Republika Bosna a Hercegovina

Rozloha:

51233 km2

Počet obyvatel:

3628000 – 1998

Geografická poloha:

jihovýchodní Evropa, 44°15´SŠ, 17°30´VD

Časové pásmo:

GMT + 1

Hlavní město:

Sarajevo – 383 000 (1993)

Další města:

Banja Luka, Zenica, Tuzla, Mostar, Bihač, Goražde

Měna:

KM – konvertibilní marka

Jazyky:

bosenština, chorvatština, srbština

Správní rozdělení:

2 územní jednotky

Etnické složení:

Bosňáci (41%), Srbové (30%), Chorvati (18%)

Náboženství:

islám (převážně sunnitský 44%), srbské pravoslaví (31%), katolíci (17%)

Podnebí:

mírné kontinentální s pravidelně rozloženými srážkami, s výjimkou jihu, který má středozemsko-kontinentální podnebí, průměrná teplota v Sarajevu je v lednu – 1°C a v červenci 19,5° C

Historie:

Území osídleno ilyrskými kmeny, které zde založily první státní útvary, již ve druhém tisíciletí. Později součástí římské provincie Dalmatia, vazalem Ostrogótů. Od šestého století na území začali pronikat Slované. Od desátého století existoval na území BaH samostatný útvar – bosenské království, které ve čtrnáctém století ovládlo dokonce Dalmácii a Chorvatsko. Od poloviny patnáctého století součást Osmanské říše, od roku 1908 anektována Rakouskem-Uherskem. V roce 1914 byl v Sarajevu zastřelen nástupce trůnu Ferdinand d´Este, což byla dobrá záminka pro Rakousko, aby vyhlásilo Srbsku válku – tím začala první světová válka. Po válce Bosna součástí Království Srbů, Chorvatů a Slovinců (v roce 1929 přejmenováno na Jugoslávii). Po válce součást svazové republiky Jugoslávie až do roku 1992, kdy oficiálně vyhlásila nezávislost. Záminkou pro federální armádu bylo zavraždění pravoslavného popa a ochrana srbského obyvatelstva. Válečný konflikt trval tři roky. Přestože na počátku války bojovali Chorvaté s muslimy proti srbským ozbrojenců, v polovině války vznikl samostatný konflikt mezi Chorvaty a muslimy. V občanské válce zahynulo na 200 000 lidí. V roce 1995 podepsali zástupci všech tří národností (za Srby jugoslávský prezident Miloševič, za Chorvaty prezident Chorvatska Tudjman) tzv. Daytonskou mírovou dohodu, díky níž by se měl život v zemi vrátit do normálních kolejí. Země je rozdělena na dva celky (Republika Srpska a Federace Bosny a Hercegoviny), které jsou spojeny federálním uspořádáním.

Víza/doklady:

K žádosti o bosenské vízum je třeba přiložit: a) cesty soukromé – pozvání k návštěvě od státního příslušníka BaH, ověřené na místním úřadě v místě bydliště; zpáteční jízdenka nebo technický průkaz vozidla, kterým se cestuje b) cesty turistické – voucher c) cesty obchodní – pozvání od firmy nebo organizace, ověřené Hospodářskou komorou BaH nebo některou z regionálních hospodářských komor. Přihlašovací povinnost: nejpozději do 3 dnů na cizinecké policii BaH. V letní sezóně 2000 bosenské úřady zrušily vízovou povinnost pro Čechy, Poláky a Maďary. Očekává se, že tento model bude platit i pro příští roky.

Rizika:

Dosud největším nebezpečím v zemi jsou zaminováné terény. Většina míst je označena výstražnými cedulemi. Přesto se doporučuje v oblastech, kde probíhaly boje, neopouštět pevné komunikace. Při cestě vlastním autem si dávejte pozor na všudepřítomné policisty, kteří i v nejzapadlejších vesnicích měří rychlost. Jsou neoblomní a když vidí cizí SPZ většinou se nevykroutíte z pokuty. Lze usmlouvat i stomarkovou pokutu na 10 KM /DEM.

Doporučujeme:

Od přírodní sféry po kulturní zajímavosti různých městeček vás tahle země nemůže zklamat. Jediné co vás může zarazit jsou občasné nepokoje, ale ani z těch nemusíte mít strach – všude v zemi jsou příslušné síly (jednotky SFOR, místní policie,…), aby podchytily každou jen trošku konfliktní situaci. Příroda je tu skutečně nádherná a v zimě okolí Sarajeva už zas nabízí lyžařské terény, mimo toho BiH zůstalo 25 km mořského pobřeží (město Neum), kde jsou ceny rozhodně nižší než třeba v Chorvatsku a koupání neméně přitažlivé. Z měst stojí za vidění určitě Sarajevo a Mostar, překvapí vás živý přístup k životu místních obyvatel a rušné ulice plné kaváren. Ani nestihnete prohlédnout krásné památky především islámské kultury (ale i pravoslavných a katolických kostelů) a k tomu všemu vás budou šokovat válkou zničené budovy hned vedle krásných nově zrekonstruovaných. Je tu prostě všechno, ale posuďte sami. Nebojte se, že vjedete na minu nebo že vás někdo napadne, turisti tu nemívají problémy (ze své zkušenosti).

Highlights:

Sarajevo: Staré město s Národní knihovnou, která ovšem není přístupná, protože je zcela zničena, jinak je tu k vidění Begova mešita, která je zajímavá svou výdrží při srbském bombardování. Medzugorje: Poutní místo, kde se od osmdesátých let zjevuje Panna Marie. Mostar: jedno z nejkrásnějších měst na Balkáně. Starobylá architektura z doby turecké nadvlády. Starý most, který se nyní opravuje-za války byl zcela zničen, řada nádherných mešit, tzv. Turecký dům – jakýsi skanzen turecké architektury. Neretvanská příroda mezi Mostarem a jablanickou přehradou. Jezero Ščit ve střední Bosně.

Komentáře jsou uzavřeny