přeskoč menu

Benin

Oficiální název země:

Republika Benin

Rozloha:

112622 km2

Počet obyvatel:

5902178 – červenec 1997

Geografická poloha:

západní Afrika, 8° S, 2° V

Časové pásmo:

GMT + 1

Hlavní město:

Porto – Novo – 177660 obyv. (1992)

Další města:

Cotonou (sídlo vlády a prezidenta), Parakou, Abomey, Kandi

Měna:

XOF – frank CFA (západoafrický)

Jazyky:

francouzština (úřední), africké jazyky (fonština/ewe 47%, jorubština, hauština, bariba, aj.), angličtina

Správní rozdělení:

6 provincií (provinces), 78 oblastí (districts)

Etnické složení:

Fonové (40%), Jorubové (12%), Adžové (11%), Baribové (9%), Sombové (7%) celkem asi 60 etnických skupin, Evropané (Francouzi)

Náboženství:

animisté (65%), katolíci (19%), muslimové (15%), metodisté

Podnebí:

tropické s obdobím sucha v prosinci až lednu a krátce i v srpnu, průměrná teplota je od 26°C do 29°C.

Historie:

Území Beninu bylo osídleno již v paleolitu. Státy Dahome a Bariba prožívaly svůj největší rozvoj ve 14. a 15. století. Po přistání Portugalců v roce 1471 byl další vývoj silně ovlivněn obchodem s otroky. V 19. století získali území Francouzi, v roce 1904 bylo Dahome začleněno do Francouzské západní Afriky. V letech 1916 a 1917 byla potlačena povstání místních obyvatel, od roku 1956 mělo Dahome právo na volené územní shromáždění a vládní radu složenou z rodilých Afričanů. Úplná nezávislost byla vyhlášena v roce 1960. Období po roce 1960 bylo ovlivněno mnoha vojenskými převraty. V roce 1972 se ujal moci major Kérékou, jež vládl až do roku 1991 na základě ideologie marxismu – leninismu. Roku 1975 byla země přejmenována na Beninskou lidovou republiku. Konec socialismu přinesly až volby v roce 1991. V dalších prezidentských volbách roku 1996 zvítězil opět někdejší prezident Kérékou.

Víza/doklady:

O vízum se žádá prostřednictví ambasády v Německu, v Moskvě či Paříži. Ke každé žádosti je třeba přiložit vyplněný dotazník a dvě pasové fotografie.

Rizika:

Bezpečnostní rizika: Bezpečná země s nízkou zločinností. V Cotonou si ale radši dávejte pozor před kapesními zlodějíčky.

Highlights:

Jižní Benin je kolébkou kultu voodoo, který je tu stále přítomný. Vidět takový obřad může být nezapomenutelný zážitek. Vesnice Ganvié postavená na dřevěných trámech uprostřed laguny Lac Nokoué, dostupná jen na pirogách. Všechen život se odehrává dva metry nad zemí. Město Abomey, kdysi hlavní město království Dahomé, plné paláců. Cotonou – kde sídlí většina úřadů, klidné město s přátelskými lidmi, dobrým jídlem a spoustou barů. Obrovský malebný trh Grand Marché de Dantokpa, kde seženete všechno od opičích varlat až po voodoo sošky. Porto Novo, oficiálně hlavní město – krásná architektura, trh Grand Marché de Adjara, kde nakoupíte bubny, šaty, koše a keramiku. Ouidah – centrum voodoo, posvátná historická 4 km dlouhá Route des Esclave (Cesta otroků), fantastická bílá pláž. Bokoumbé – typická africká vesnice na severozápadní hranici s Togem, zřejmě nejlepší trh v zemi. Pobřeží Beninu je nádherné

Komentáře jsou uzavřeny