přeskoč menu

Belarusia

Oficiální název země:

Běloruská republika

Rozloha:

207595 km2

Počet obyvatel:

10439316 – 1997

Geografická poloha:

východní Evropa, 53°30´SŠ, 25°33´VD

Časové pásmo:

GMT + 2

Hlavní město:

Minsk – 1 671 600 (1996)

Další města:

Homel, Vicebsk, Mahilëu,Hrodna, Brest, Babrujsk, Baranavičy, Barysau

Měna:

BYB – běloruský rubl = 100 kopejek

Jazyky:

běloruština, ruština, polština, ukrajinština

Správní rozdělení:

6 oblastí

Etnické složení:

Bělorusové (78%), Rusové (13%), Poláci (4%), Ukrajinci (3%), Židé (1%)

Náboženství:

východní pravoslaví (60%), katolíci (8%), bez vyznání (30%)

Podnebí:

mírné kontinentální s bohatými letními srážkami, průměrná teplota v Minsku je v lednu -7°C a v červenci 18°C

Historie:

Bělorusko bylo ve své historii jen kratší dobu svobodné a nezávislé. Už od devátého století bylo území součástí Kyjevské Rusi, později začleněno do Velkoknížectví litevského a v rámci dělení Polska byla Bílá Rus připojena k Rusku. Za obou světových válek bylo Bělorusko okupováno Německem. Po té první válce bylo obsazeno Polskem a v rámci dělení rozděleno mezi Polsko a Sovětský svaz. Po válce byla země opět spojena a začleněna jako jedna ze svazových republik do struktur SSSR. V roce 1991 vyhlásilo Bělorusko nezávislost. V roce 1994 byl do čela země zvolen prezident Lukašenko, který zavedl v zemi policejní stát a potlačil jakékoliv formy opoziční politiky. Masové demonstrace běžně rozhánějí vojáci.17. října 1999 se v Minsku konal povolený opoziční mítink, kterého se zúčastnilo asi 20.000 lidí a který je označován za jeden z největších protestů proti režimu od listopadu 1996. Na 5000 lidí se poté vydalo k prezidentskému paláci a vykřikovalo protiprezidentská hesla, mimo jiné požadovali Lukašenkovo odstoupení, přístup opozice do sdělovacích prostředků a nalezení několika opozičních představitelů, kteří tento rok zmizeli; policie proti účastníkům nepovoleného průvodu tvrdě zakročila. Podobné demonstrace pokračují i dnes. Prezident Lukašenko přesto ve svých projevech deklamuje, že Bělorusko bude raději chudé, ale na ideologicky správné cestě. Lukašenko přivedl Bělorusko zpět k Moskvě, když s Ruskem podepsal dohodu o společné zahraniční politice, o obraně hranic a o společném postupu při potírání kriminality.

Víza/doklady:

Při cestování do Běloruska potřebujete vízum. K jeho získání je nutný pas s jednou fotografií. Pokud budete bydlet u známých, je nutné pozvání.Při ubytování v hotelu s musíte pokoj rezervovat. Na základě této rezervace vám bude vydán voucher, který musíte ukázat na hranicích. Vízum je vyřízeno zhruba za 14 dnů. Platné je pouze po dobu pobytu, která je uvedena na pozvání, ale ne delší než 90 dnů. Když chcete pouze vízum tranzitní, je nutné ukázat také vízum státu, do kterého cestujete. Při cestě tam a zpět je nutné vízum pro dva vstupy. Existuje také vícekrátné vízum, ale týká se pouze lidí, kteří mají v Bělorusku nejbližší příbuzné. V zemi pro nás také platí přihlašovací povinnost. Do 72 hodin se musíte ohlásit na místním oddělení milice. Na hranicích musíte vyplňovat celní prohlášení, zvláště přísné jsou kontroly dovážených valut.

Rizika:

Jiná rizika: Každý cizinec je povinen při překračování hranic vyplnit běloruské celní prohlášení. MZV upozorňuje, že je třeba vždy uvádět sumu dovážené zahraniční měny, zvláště pak volně směnitelné. Celníci věnují této kontrole zvláštní pozornost a v případě vyššího vývozu než je zaznamenán ve vstupním celním prohlášení jsou přebývající valuty bez náhrady odebrány. V případě dovozu vyšší částky než 50 USD je tedy třeba tuto zapsat do celního prohlášení. Vývoz omamných látek a drog nebo jejich polotovarů (např. "maková řezanka" nebo sušené makovice) je přísně zakázán v jakémkoliv množství. Případné dopadení při rozšiřování drog je pokládáno za těžký kriminální čin. Směna volné měny na ulici je ze zákona trestná.

Doporučujeme:

Bělorusko není členem pojišťovací soustavy "zelená karta". Doporučuje se proto zvláštní připojištění v ČR nebo kancelářích pojišťovny "BELINGOSSTRACH" na hranicích. Případné dopravní havárie jsou zpravidla řešeny ve prospěch domácích občanů.

Highlights:

Minsk, Brest, přírodní rezervace Bělavežskaja puška – původní evropský prales s množstvímn druhů divokých zvířat včetně zubrů, Hrodna

Komentáře jsou uzavřeny