přeskoč menu

South Africa

Oficiální název země:

Jihoafrická republika, Republika Jižní Afrika

Rozloha:

1219912 km2

Počet obyvatel:

42327458 – 1997

Geografická poloha:

jižní Afrika, 28° JŠ, 24° 50´ VD

Časové pásmo:

GMT + 2

Hlavní město:

Pretoria – Pretoria, sídlo vlády

Další města:

Kapské město, Bloemfontein, Soweto, Durban, Johannesburg – Randburg, Port Elisabeth

Měna:

ZAR – rand = 100 centů

Jazyky:

angličtina, afrikánština, ndebele, zulu, xhosa, čwana, jižní a severní sotho, tsonga, svazijština, venda (vše úřední jazyky)

Správní rozdělení:

9 provincií

Etnické složení:

černoši (75%), běloši (13%), míšenci (9%), Indové (2%)

Náboženství:

křesťané (78%), hinduisté (2%), muslimové (1%)

Historie:

Nejstaršími obyvateli byli pravděpodobně khisanské kmeny. Původní obyvatele asimilovaly bantuské kmeny, pronikající na území kolem roku 100 po Kr. Portugalci jako první Evropané obepluli Mys Dobré naděje kolem roku 1488. Trvalou kolonizaci zahájili až Nizozemci roku 1652. Dále se v oblasti usazovali Francouzi a Němci. Na konci 18. století získali kontrolu nad územím Britové. Búrové založili v Natalu roku 1839 republiku, již však Britové obsadili a připojili ke Kapsku. Búrové postupně zakládali další malé republiky, které Britové anektovali. Čtyři Británií uznané búrské republiky se sjednotily do Jihoafrické republiky. Britové území Jihoafrické republiky obsadili, ale britská vláda byla po porážce v boji s Búry nucena obnovit nezávislost republiky. Roku 1889 k ní byla připojena Nová republika, v roce 1893 Svazijsko. Jihoafrická republika se stala po jihoafrické válce britskou kolonií s omezenou samosprávou. Po bělošských volbách v roce 1948 se oficiální politikou stala rasistická ideologie apartheidu. Jihoafrická republika vystoupila ze Společenství v roce 1961. Bylo zřízeno 10 poloautonomních útvarů. Rasistická ideologie dostala JAR do mezinárodní izolace. Teprve reformy prezidenta de Klerka na přelomu 80. A 90. Let vedly k likvidaci apartheidu. V letech 1993-94 docházelo k ozbrojeným srážkám mezi politickými organizacemi. V roce 1994 se konaly první všerasové volby, v nichž vyšel vátězně nelson Mandela. Podle prozatímní demokratické ústavy byla definitivně ukončena éra apartheidu. JAR byla rozdělena na 9 provincií s vlastní samosprávou. 8.5.1996 jihoafrický parlament schválil novou demokratickou ústavu země. V parlamentních volbách v roce 1999 získal většinu parlamentních křesel Africký národní kongres.

Víza/doklady:

Od 9.4.2003 mohou občané ČR vycestovat do JAR bezvízově, délka pobytu nesmí překročit 90 dní.

Rizika:

Zdravotní rizika: Při koupání ve stojatých vodách pozor na výskyt bilharzie. Pokud turista plánuje cestu do Krugerova Parku, případně jiných míst na severovýchodě země, je nutno se vybavit účinným antimalarikem. Bezpečnostní rizika: Bezpečnostní situace není příliš příznivá. Je nutno počítat s vysokou mírou kriminality, zejména v centrech větších měst. Turisté jsou obvyklým cílem násilné trestné činnosti, proto je vhodné na sebe neupozorňovat. Rozhodně je nutné vyhýbat se pouličním demonstracím.

Highlights:

Krugerův národní park, Mys Dobré naděje, Poušť Kalahari, Kapské město a Stolová hora, která se nad ním zvedá. Městečko Gold reef dodnes připomíná zašlou slávu zlatokopecké horečky. Rezervace Umfolozi s bílými nosorožci.

Komentáře jsou uzavřeny