přeskoč menu

Cote de Ivoire

Oficiální název země:

Republika Pobřeží slonoviny (Republika Cote de Ivoire)

Rozloha:

322462 km2

Počet obyvatel:

14986218 – 1997

Geografická poloha:

západní Afrika

Časové pásmo:

GMT

Hlavní město:

Yamoussoukro – 130 000 obyvatel v roce 1990

Další města:

Abijan (2 797 000 obyvatel) – sídlo vlády, Bouaké, Daloa, Man

Měna:

XOF – západoafrický frank

Jazyky:

francouzština (úřední), přes 70 domorodých jazyků

Správní rozdělení:

50 prefektur

Etnické složení:

přes 60 etnik, Francouzi

Náboženství:

animisté (60%), muslimové, křesťané

Historie:

První historicky doložené osídlení se datuje od přelomu letopočtu. Ve středověku byl sever země pod vlivem súdánské říše. V 11. století vzniklo království Kong, které prožilo největší rozmach ve století sedmnáctém. Název Pobřeží slonoviny dali zemi Portugalci, kteří se zde vylodili v roce 1475. Francouzští misionáři přicházeli do země od 17. století, od 80. let 19. století již Francouzi ovládali celé území. Kolonie Pobřeží slonoviny byla vyhlášena roku 1893, nejvýznamnější část Francouzské západní Afriky. V roce 1958 byla vyhlášena autonomie, úplnou nezávislost získalo Pobřeží slonoviny v roce 1960. Bývalý vůdce osvobozeneckého hnutí Félix Houphouet-Boigny se stal doživotním prezidentem a Pobřeží slonoviny mělo až do jeho smrti v roce 1993 nejstabilnější režim v Africe. Od té doby je země v permanentním politickém chaosu. Civilní vlády se střídají s vojenskými jako na běžíčím páse, někdejší prezidenti jsou obviňováni z korupce, při pouličních střetech s armádou jsou zabíjeni demonstranti.

Víza/doklady:

K žádosti o vstupní vízum se přikládájí 2 pasové fotografie, pozvání či voucher od cestovní kanceláře a vyřízení víza trvá cca 2 – 3 pracovní dny, vízový poplatek by se měl pohybovat na reciproční úrovni, t.j. v přepočtu kolem Kč 600,—

Rizika:

Zdravotní rizika: Absolutně nezbytné je však vybavení každého českého cestovatele platným mezinárodním očkovacím průkazem s platnou žlutou zimnicí, bez níž hrozí poměrně drahé a riskantní očkování přímo na letišti či případné vyhoštění ze země, nechce-li se někdo nechat očkovat. Očkování proti žluté zimnici se nevyžaduje u dětí mladších 1 roku. Endemicky se tu vyskytuje celoročně malárie, a proto se doporučuje začít s pravidelnou profylaxí ještě před příletem do země, nejlépe mefaquine – klasické chininové preparáty jsou zde totiž neúčinné. I přes profylaxi se však nákaza nedá stoprocentně vyloučit. Místní obyvatelstvo je silně nakaženo AIDS (jedno z nejvyšších procent v celé Africe). Občas se vyskytuje též cholera, meningitida, byly zaznamenány ojediněné případy eboly. Povinné je očkování proti žluté zimnici. Doporučuje se aplikace minerálových a vitaminových kůr. Bezpečnostní rizika: Abidjan je v současnosti městem zločinu – loupeže, ozbrojená přepadení. Dávejte velký pozor a nenoste viditelně cenné věci, mějte u sebe jen nejnutnější věci a pokud možno spíše jen fotokopie dokladů. Zvlášť nebezpečné jsou oblasti Treichville, Adjame, Abobo a Plateau business, mosty DeGaulle and Houphouet-Boigny. Je třeba se vyhnout cestování zejména v noci, neboť se tím zvyšuje nebezpečí banditismu a navíc případné pohraniční přechody se sousedními zeměmi jsou v noci stejně vždy uzavřeny. Na ivorijských silnicích existuje množství policejních uzávěr, jejichž oficiálním cílem je sice kontrolovat cestující a dbát na bezpečnost, ve skutečnosti však často požadují i tzv. "mýtné", aby bohatší pasažéři mohli bez problémů cestovat dále.

Doporučujeme:

Moře a příboj v okolí Abidjanu je extrémně nebezpečný a navíc moře je zde bohužel velmi znečištěné různými odpadky nejrůznějšího původu a v poslední době i ropou. Parc du Banco v Abidjanu je skvělé místo na procházky. Na trek se můžete vydat v Tai National Park v místním deštném pralese. Západně od Abidjanu leží nejlepší přímořské resorty. Surfaři ocení zejména Grand-Lahou. Velkmé vlny jsou i na pláži Le Bivouac v Sassandře, plavání je lepší na Poly-Plage. Nejlepší pláže na slunění jsou v Grand-Béréby, rybářské vesnici 340 km Z od Abidjanu blízko liberijských hranic.

Highlights:

Abidjan – známý jako Paříž západní Afriky, čtyři velké trhy v Treichville a nightcluby, nejznámější hotel západní Afriky Hôtel Ivoire, moderní St Paul Cathedral, posvěcená papežem v roce 1985. Na SZ konci města je Parc du Banco, deštný prales. Pár set metrů od silničního vjezdu do parku je obrovská "veřejná přírodní prádelna", kde si stovky lidí perou své věci. Yamoussoukro – zpustlé osmiproudové dálnice osvětlené tisíci světel končí v džungli – tak se dají utratit peníze, které sem investoval president Houphouët-Boigny, protože se tady narodil, africká architektura jako by vymizela. Basilique de Notre Dame de la Paix je téměř přesnou replikou římského Svatého Petra a zároveň nejvyšším kostelem v celém křesťanském světě. Parc National de Tai – původní deštný prales, 50 m vysoké stromy s masivními kořeny, liány, šimpanzi. Oblast Man – svěží zelené kopce, Festival masek. Z města Man se dají podnikat výlety do okolí. La Cascade – vodopád v bambusovém lese. 15 km odsud je druhá největší hora země Mt Tonkoui, z vršku uvidíte Libérii a Guineu. Oblíbená je také hora La Dent de Man, strážný anděl oblasti. Sassandra – známá především kvůli plážím a rybářské vesnici, dejte si bangui (palmové víno). Korhogo – hl. město lidu Senoufo, známého svými dřevěnými uměleckými předměty a keramikou a tajnými obřady. Parc National de la Comoë – největší zvířecí park v západní Africe, lvi, sloni, opice, hroši. Park je otevřen od prosince do května. Grand Bassam – bývalé hl. město, řada koloniálních budov v rozvalinách, které jsou nyní postupně renovovány.

Komentáře jsou uzavřeny